Menu dodatkowe
Informacje

Informacje o zasadach logowania do szkół ponadgimnazjalnych znajdziesz tutaj
Informacje o zasadach przyjmowania dzieci do przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych w Gminie Skrzyszów znajdziesz tutaj. Do pobrania również wniosek.

Informacje dotyczące Biegu Memoriałowego

Regulamin biegu

Oświadczenie zawodnika

Dyrektor Szkoły zaprasza na uroczystą inaugurację roku szkolnego 2016/2017.

Przebieg uroczystości:
-8.00- Msza Św. w kościele parafialnym (zbiórka przed szkołą o 7.45),
-9.00- spotkanie uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w sali gimnastycznej i uroczysta akademia.

Rozpoczęcie roku szkolnego dla dzieci oddziału „O” odbędzie się o godz. 12.00.

Informacja o dowozach

Godziny odjazdów busów szkolnych można znaleźć tutaj

Poniżej przedstawiamy listy uczniów oddziałów "0":
0 A
0 B

Informacje dotyczące półkolonii

Poniżej przedstawiamy harmonogram. Zwracamy uwagę, aby uczestnicy przynieśli pierwszego dnia rzeczy potrzebne na basen tj. czepek, strój kąpielowy, klapki, itp.

Harmonogram

Nadszedł długo oczekiwany czas wakacji!

Wszystkim Nauczycielom i Uczniom życzymy mnóstwa słońca, cudownie ciepłego czasu w gronie rodziny i przyjaciół, radości płynącej z wakacyjnego lenistwa i zachwytu nad niecodziennymi miejscami. Wracajcie zdrowi, wypoczęci i pełni energii do pracy w nowym roku szkolnym!

Minął kolejny rok szkolny

24 czerwca, po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy, zakończyliśmy rok szkolny 2015/2016. Najpierw uczniowie gimnazjum spotkali się na apelu, podczas którego p. dyrektor, Regina Kiwior, dokonała podsumowania pracy oraz wręczyła nagrody tym, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce.

Następnie społeczność szkolna uczestniczyła we Mszy Św. pod przewodnictwem ks. Romana Górowskiego, dziękując za szczęśliwy rok oraz otrzymane łaski.

Po nabożeństwie gimnazjaliści udali się na zasłużony odpoczynek, zaś uczniowie szkoły podstawowej wrócili do budynku szkoły, by tam obejrzeć część artystyczną przygotowaną przez p. Urszulę Zydroń i p. Anetę Mikuś. Następnie p. dyrektor wręczyła nagrody wzorowym uczniom i pogratulowała im sukcesu. Kolejno miało miejsce uroczyste pożegnanie ks. Romana Górowskiego, który od nowego roku szkolnego rozpocznie posługę duszpasterską w nowej parafii. P. Regina Kiwior wręczył księdzu Nagrodę Dyrektora Szkoły za wyróżniająca pracę oraz wyraziła wielką wdzięczność za Jego działalność dydaktyczną i wychowawczą oraz świadectwo żywej wiary. Również p. Przewodnicząca Rady Rodziców, Dorota Bugajska, w imieniu wszystkich rodziców podziękowała księdzu za trzyletnią, wzorową pracę duszpasterską.

Dźwięk dzwonka oznajmił początek upragnionych i oczekiwanych przez wszystkich wakacji.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Bistuszowej

23 czerwca 2016 r. przedstawiciele Szkolnego Klub Historycznego im. Armii Krajowej wraz z p. dyrektor Reginą Kiwior i p. Kingą Soprych wzięli udział w uroczystości patriotyczno- religijnej przy dworze w Bistuszowej, gdzie miało miejsce odsłonięcie tablicy upamiętniającej por. Zdzisława Bossowskiego ps. Kajetan, dowódcę samodzielnego plutonu dywersyjnego oddziału Regina II 16. pułku piechoty Armii Krajowej. Dworek w Bistuszowej to miejsce urodzin por. Bossowskiego, który poległ 17. 10. 1944 r. wraz ze swoimi żołnierzami w tragicznej, zdradzieckiej i nierównej walce z przeważającymi siłami niemieckiego okupanta w Dąbrach.

Najpierw uczestnicy uroczystości wzięli udział w Mszy Św. odprawionej pod przewodnictwem ks. bp. Władysława Bobowskiego, kolejno w modlitewnym apelu pamięci oraz poświęceniu i odsłonięciu tablicy. Następnie mogli wysłuchać wzruszających wspomnień o Kajetanie, które snuł płk. Jerzy Pertkiewicz.

Była to niezwykła uroczystość w otoczeniu pięknego parku dworskiego.

Zapraszamy do galerii

Szkolny Dzień Ziemi

17 czerwca w naszej szkole odbył się Turniej Ekologiczny z okazji Światowego Dnia Środowiska dla uczniów klas IV- VI szkoły podstawowej i gimnazjum, którego organizatorką była p. Regina Krupa. Uczniowie wzięli udział w różnorodnych konkurencjach międzyklasowych. Zadania były dostosowane do wiedzy i umiejętności uczestników.

Uczniowie szkoły podstawowej rozpoczęli swój turniej od krótkiej rozgrzewki, którą stanowiły zagadki przyrodnicze, następnie zmagali się z „przyrodniczym taboo” oraz workiem pełnym niespodzianek przyrodniczych. Każdy z zespołów wylosował sobie worek z rozmaitymi przedmiotami i miał odpowiedzieć na pytania związane z rekwizytami. Wiele emocji wywołała konkurencja Kim jestem oraz Bombowe pytania. Klasy również wykonały plakat pt. Los Ziemi w naszych rękach. I miejsce zajęła klasa VI b, II miejsce klasa IV b a III- klasa V.

Młodzież gimnazjum zmagania ekologiczne rozpoczęła od „przyrodniczego tabooo”, odpowiadała również na pytania przyrodnicze ukryte w worku niespodzianek oraz na „bombowe pytania”. Aby nie przeciążyć umysłu, odbyły się również zawody w kręgle oraz segregacja śmieci na czas. Gimnazjlaiści mieli również za zadanie wykonać plakat pt. Ziemia wczoraj, dziś i jutro oraz strój ekoowoca z surowców wtórnych. I miejsce zajęła klasa III B, II miejsce klasa I A a III- klasa III A. Uczniowie zwycięskich klas otrzymali upominki.

Wszyscy bawili się znakomicie i utrwalili sobie wiedzę dotyczącą naszego środowiska.

Święto Rodziny podczas pikniku

11 czerwca na obiektach sportowo- rekreacyjnych przy budynku naszej szkoły odbył się piknik, podczas którego spotkały się rodziny i wspólnie obchodziły Dzień Dziecka, Dzień Matki i zbliżający się Dzień Ojca. Sprzyjająca, słoneczna pogoda zgromadziła bardzo wielu uczniów oraz rodziców. Na początku p. dyrektor Regina Kiwior przywitała zebranych gości i zachęciła wszystkich do jak najaktywniejszej zabawy. Oprócz Gospodarza Gminy Skrzyszów obecni byli także radni z Pogórskiej Wolin oraz p. sołtys. Kolejno głos zabrał p. Wójt Marcin Kiwior, który pogratulował organizacji tej rodzinnej imprezy i zwrócił uwagę na to, by cieszyć się wspólnie spędzonym czasem z najbliższymi.

Po uroczystym otwarciu rozpoczęły się różnorodne konkurencje sportowe m.in. mecze: siatkówki - ,,Mamy kontra córki” i piłki nożnej ,,Ojcowie kontra synowie” oraz konkurencje w parach- rodzic z dzieckiem: słodkie gruszki, balony z wodą, przenoszenie dziecka, przeciąganie liny, zabawy z balonem.

Równocześnie najmniejsi uczestnicy pikniku malowali na asfalcie: dziewczynki - księżniczkę, chłopcy - dinozaura. Wykonując prace plastyczne dzieci wykazały się niezwykłą pomysłowością i precyzją wykonania. Także chętni mogli rozegrać turniej w warcaby oraz przebierać się, wykorzystując materiały dostępne na stoisku. Nad przebiegiem konkurencji sportowych czuwali ich organizatorzy, nauczyciele wychowania fizycznego: p. Teresa Cup, p. Kinga Soprych i p. Rajmund Kapustka.

Po zakończeniu rywalizacji miało miejsce podsumowanie konkurencji i wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz drobnych, słodkich upominków dla zwycięzców, którymi byli wszyscy uczestnicy zabaw.

Na scenie uczniowie oddziału „O” oraz klas I-III prezentowali swe talenty taneczne i aktorskie a ich występom towarzyszyły gromkie brawa widowni. Można było także skorzystać z usług fryzjerskich oraz malowania twarzy. Stoisko to zorganizowała p. Izabela Borowiecka, mająca mnóstwo pracy, gdyż chętnych do ułożenia niecodziennej fryzury bądź doczepienia pasma kolorowych włosów nie brakowało. Aby nie opaść z sił i mieć mnóstwo energii do udziału w zmaganiach sportowych, można było posilić się pysznymi zapiekankami czy kiełbaskami z grilla upieczonymi przez panów z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Pod koniec pikniku strażacy z miejscowej jednostki zaprezentowali pokaz akcji ratunkowej, tj. zabezpieczenie terenu wypadku oraz rozcinanie samochodu. Zebrani z podziwem przyglądali się niezwykłym umiejętnościom oraz precyzji działania strażaków.

Podczas pikniku miała miejsce też licytacja równych przedmiotów, m.in. piłki z autografem Bartosza Kapustki, z której dochód zostanie przekazany poszkodowanym w wypadkach absolwentom naszej szkoły: Paulinie Smagacz i Dawidowi Kapustce oraz rodzinie, której dom niedawno ucierpiał w czasie pożaru. Rada Rodziców zaś zorganizowała stoisko, gdzie można było kupić kawę, herbatę oraz pyszne, domowe wypieki. Zebranych zagrzewała skoczna muzyka, na której doborem czuwał absolwent- Paweł Nowak oraz doping kibiców. Wszyscy bawili się znakomicie.

Bardzo dziękujemy osobom, które przyczyniły się do tego, by zabawa rodzinna była tak udana.

Zapraszamy do galerii

Spotkanie szkół noszącym imię Armii Krajowej

8 czerwca 2016 r. przedstawiciele Szkolnego Klub Historycznego im. Armii Krajowej wraz z p. dyrektor Reginą Kiwior uczestniczyli w spotkaniu szkół noszących imię Armii Krajowej, które odbyło się w Rzepienniku Biskupim. Uczestnicy najpierw wzięli udział w uroczystej akademii poświęconej żołnierzom AK a następnie udali się na cmentarz partyzantów, gdzie została odprawiona Msza Św. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz przed pomnik upamiętniający miejsce przelewu żołnierskiej krwi. Została tam odmówiona modlitwa w intencji poległych żołnierzy AK, odczytano apel pamięci, młodzież zapaliła znicze oraz złożyła biało-czerwone wiązanki.

Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary- kierowani tą myślą wszyscy uczestnicy spotkania uczcili pamięć tych, którzy walczyli za wolną Polskę.

Najwierniejsi kibice z naszej szkoły

W naszej szkole od momentu, gdy Bartosz Kapustka został powołany do kadry narodowej, nie ma ucznia, który by nie kibicował temu utalentowanemu, młodemu piłkarzowi. Ostatnie dni, po pierwszym meczu Polski z Irlandią, podczas którego Bartosz okazał się być najlepiej ocenionym i niezwykle skutecznym zawodnikiem, w szkole zapanowała prawdziwa „Kapustkomania”. Wszyscy, od zerówkowiczów do gimnazjalistów, spontanicznie założyli ubrania w barwach biało- czerwonych a na szyjach zawiesili szaliki i tak ubrani przyszli do szkoły. Apogeum uczniowskiej pomysłowości i wielkiej solidarności z Bartoszem można było zauważyć w czwartek, kiedy to klasy przygotowały plakaty, okrzyki, transparenty oraz przyniosły gadżety kibica, by wesprzeć swojego idola. Także nauczyciele i p. dyrektor dołączyli do grupy kibiców szkolnych i wspólnie znakomicie się bawili. Również na murach naszej szkoły zawisły dwie ogromnej wielkości flagi narodowe, jako symbol szkolnej łączności z reprezentacją.

Jesteśmy przekonani, iż nasze gromkie okrzyki i najszczersze słowa wsparcia dotrą do wszystkich zawodników drużyny narodowej a szczególnie do Bartosza Kapustki, który już dziś dla młodszych kolegów i koleżanek z rodzinnej miejscowości jest najznakomitszym z piłkarzy.

Zapraszamy do galerii oraz obejrzenia filmiku.

ZAPROSZENIE

Serdecznie zapraszamy Uczniów i Rodziców na Dzień Rodziny, który odbędzie się 11 czerwca 2016 r. w godz. 16.00- 20.00 na terenach sportowych wokół szkoły. Zachęcamy do udziału całe rodziny. Gwarantujemy wiele atrakcji i ciekawych konkurencji oraz zabaw.

Więcej informacji znajduje się tutaj

Sukces w X Międzypowiatowym Konkursie Geograficznym

2 czerwca w Starostwie Powiatowym w Tarnowie odbył się finał X Międzypowiatowego Konkursu Geograficznego dla uczniów gimnazjum Rzeźbotwórcza rola lądolodówi lodowców górskich. Krajobraz polodowcowy Polski.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Wiktoria Soprych i Paulina Tryba z kl. III A i Tomasz Kwiek z kl. I A, których przygotowała p. Małgorzata Szymańska. W konkursie przeznaczonym dla uczniów szkół gimnazjalnych wzięło udział ponad 200 uczniów z powiatów: brzeskiego, bocheńskiego, dąbrowskiego i tarnowskiego. Finał konkursu poprzedziły zmagania na szczeblu szkolnym, a następnie gminnym. Do etapu finałowego komisja konkursowa ostatecznie zakwalifikowała 25 uczestników.

Uczniowie zmagali się z testem, przeprowadzonym w formie pisemnej. Po weryfikacji prac komisja konkursowa ogłosiła wyniki. Uczniowie naszej szkoły uplasowali się na najwyższych miejscach:
Tomasz Kwiek – I miejsce
Wiktoria Soprych – III miejsce
Paulina Tryba – V miejsce

Bardzo cieszymy się z ogromnego sukcesu Tomka, Wiktorii i Pauliny. Gratulujemy pracowitości i życzymy dalszego rozwijania zainteresowań i zdolności!

Aby Dzień Dziecka spędzić aktywnie i wesoło …

…klasa IIC, z tej okazji, wybrała się, wraz ze swoim wychowawcom, 30 maja „po sąsiedzku” – na Ładną do Pracowni Garncarstwa „Ulepione Marzenia” prowadzonej przez panią Marię Mikosz.

Podczas tej wizyty uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się, na czym polega praca ceramika, zobaczyć jak wygląda profesjonalna pracownia ceramiczna, poznać sposób toczenia na kole garncarskim i pooglądać efekt końcowy takiej pracy, czyli figurki, naczynia, wazony, itp.

Największą atrakcją, tej wizyty, było samodzielne wykonanie prac z gliny oraz toczenie własnych miseczek na kole garncarskim, które po fachowej obróbce pani Marii trafiły z powrotem do swoich właścicieli na pamiątkę odwiedzin pracowni.

Zapraszamy do galerii.

Bartosz Kapustka zagra na Euro

Z radością informujemy, że Bartosz Kapustka znalazł się w grupie 23 zawodników, którzy będą reprezentowali Polskę na Mistrzostwach Europy we Francji. Pierwszy mecz Biało- Czerwoni zagrają 12 czerwca z Irlandią Północną.

Trzymamy mocno kciuki za sukcesy naszej kadry narodowej a w sposób szczególny kibicujemy Bartoszowi!

Klasa 6 a najlepsza w gminie

Z niezwykłą radością informujemy, że klasa 6 a szkoły podstawowej uzyskała najwyższą średnią w gminie (wyższą niż średnia powiatu, województwa i kraju) na sprawdzianie szóstoklasistów i w nagrodę pojedzie na dwudniową, bezpłatną wycieczkę do Warszawy. Gratulujemy wszystkim uczniom, Rodzicom oraz nauczycielom przedmiotów egzaminacyjnych: p. Agnieszce Przyszlak- Kubicz- j.polski, p. Ewie Sumarze- matematyka, p. Agnieszce Chomicz- Trybie i p. Annie Dereń- j. angielski oraz wychowawczyni p. Danucie Kilian.

Jesteśmy z Was bardzo dumni!

Sukces recytatorów

20 maja odbył się w szkole w Skrzyszowie XV Gminny Konkurs Poezji Jana Pawła II. Uczniowie musieli przede wszystkim wykazać się znajomością długich tekstów, zmierzyć się z niełatwą twórczością Wielkiego Polaka i z dbałością o dykcję, artykulację i należytą interpretację wyrecytować słowa, w których zawartych jest wiele prawd o życiu, świecie i człowieku. Naszą szkołę reprezentowali: Natalia Szatko z kl. V i Paweł Korus oraz Jakub Kiwior z kl. I A gimnazjum.

Poziom recytatorów był bardzo wysoki, w związku z tym wyrażamy ogromną radość z faktu, że Jakub Kiwior, przygotowany przez p. Agnieszkę Przyszlak- Kubicz, zajął I miejsce w kategorii gimnazjów, zaś Natalia Szatko, której opiekunką była p. Urszula Zydroń, uplasowała się na III pozycji wśród uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej.

Gratulujemy sukcesu uczniom i nauczycielom!

Zmagania młodych chemików

W szkole w Szynwałdzie już kolejny raz 20 maja odbył się konkurs chemiczny dla gimnazjalistów z naszej gminy oraz z gmin sąsiednich, m. in. Ryglic i Lisiej Góry. Uczestniczyło w nim 24 uczniów. Młodzież musiała wykazać się nie tylko wiedzą, ale również prezentowała umiejętności przeprowadzania doświadczeń. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klas III gimnazjum: Izabela Kozioł, Agnieszka Partyka i Paulina Tryba, które przygotowała p. Anna Oszust.

W wyniku zmagań konkursowych Agnieszka Partyka zajęła IV miejsce.

Ogromnie cieszymy się z wysokiego wyniku Izy i życzymy wielu sukcesów!

Konkurs ortograficzny

19 maja w szkole w Szynwałdzie odbył się III Konkurs Ortograficzny O pióra Wójta Gminy Skrzyszów. Wzięło w nim udział 24 uczniów z gimnazjów naszej gminy, gminy Ryglice i Tarnów. Dyktando odznaczało się wysokim stopniem trudności a w tekście aż roiło się prawdziwych perełek ortograficznych. Na V lokacie uplasowała się Izabela Kozioł z klasy III B a Wiktoria Soprych z klasy III A zajęła VII miejsce. Również godnie naszą szkołę reprezentowały uczennice: Krystyna Furtak z klasy I A i Agnieszka Partyka z III B.

Gratulujemy dziewczynkom sukcesu!

Egzamin na kartę rowerową

18 maja odbył się w naszej szkole egzamin na kartę rowerową, składający się z części teoretycznej (test jednokrotnego wyboru – 24 pytania) oraz części praktycznej, czyli jazdy rowerem z uwzględnieniem zasad ruchu drogowego. Najpierw p. dyrektor Regina Kiwior serdecznie powitała członków zespołu nadzorującego w składzie: p. policjant Łukasz Bień, p. Agnieszka Cisoń i p. Agata Niedbałowska oraz dzieci przystępujące do pierwszego poważnego egzaminu w ich życiu.

Test pisało 26 uczniów: z kl. IVA- 13 osób i z kl. IVB-13. Po zaliczeniu części teoretycznej dzieci prezentowały swoje umiejętności jazdy na rowerze na placu przed szkołą. Wszyscy zdali egzamin i otrzymają kartę rowerową.

Zapraszamy do galerii.

W poszukiwaniu afrykańskiej przygody…

Dnia 11 maja klasa IIC, wraz ze swoim wychowawcom, wzięła udział w warsztatach „ARFYKAŃSKA PRZYGODA STASIA I NEL” odbywających się w ramach programu BON KULTURY 2016 realizowanego w Mościckim Centrum Kultury w Tarnowie.

W ponad dwugodzinnej „wędrówce” wspólnie z dziećmi udział wzięli animatorzy z Niezwykłego Cyrku, którzy pokazywali dzieciom, na czym polega – różnorodna w tempie i głośności – gra na bębnach, czyli wystukiwanie odpowiednich rytmów oraz prawidłowe wydobywanie różnych afrykańskich dźwięków.

Uczniowie mieli możliwość poćwiczyć swoją koordynację ruchowo – słuchową oraz posłuchać opowiadań o plemionach zamieszkujących ten niezwykły kontynent. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik miał możliwość samodzielnie wykonać afrykańskie maski i masajskie naszyjniki, poznając przy tym ich symbolikę oraz funkcje, jakie pełnią, umiejscowione na nich, określone wzory, kształty i kolory.

Zapraszamy do galerii.

Bartosz Kapustka powołany do szerokiej kadry na Euro 2016

Pragniemy poinformować, że Bartosz Kapustka znalazł się w gronie 28 piłkarzy powołanych przez trenera Adama Nawałkę do tzw. szerokiej kadry na zbliżające się Euro. Teraz czeka go ciężka praca i liczne treningi, by wywalczyć bilet na mistrzostwa.

Mocno trzymamy za niego kciuki i mamy nadzieję, iż będziemy oglądać Bartosza na stadionach we Francji!

Szachowy sukces Urszuli Urbaś

Z wielką radością pragniemy poinformować, że Urszula Urbaś z klasy I szkoły podstawowej uplasowała się na trzeciej pozycji wśród uczestniczek z Małopolski w Mistrzostwach Polski Młodzików w szachach do 8 lat. Mistrzostwa odbyły się w Poroninie w czasie majowego weekendu. Doświadczenie turniejowe jej przeciwniczek było ogromne. Niektóre ośmiolatki bardzo często miały za sobą 80 poważniejszych turniejów, przy czym Ula ma ich za sobą zaledwie 10.

Najtrudniejszy zawsze jest ten pierwszy krok... chociaż w tym przypadku wykonanie pierwszego ruchu w czasie Bożego Narodzenia 2014 r. nie zapowiadało wielkiej przygody z królewską dyscypliną.

Ula, patrząc na swojego starszego brata - Mateusza, zaczęła interesować się szachami. Mateusz w wieku dziewięciu lat dostał w prezencie urodzinowym książkę dla dzieci pt. Mamo naucz mnie grać w szachy. Obok gier planszowych, które w rodzinie Urbasiów są stałym bywalcem jesiennych popołudni, na stole coraz częściej zaczęły pojawiać się szachy. Mateusz „rozpracowując” kolejne możliwości ruchów bierek i figur, zaczął wciągać w to wszystkich członków rodziny a w szczególności młodszą siostrę, która miała najwięcej czasu. Przeanalizowanie jednej książki o tematyce szachowej dało rodzeństwu poczucie, że już wiele potrafi w tej dziedzinie i dlatego w marcu 2015 r. Ula i Mateusz wzięli udział w swoim pierwszym turnieju szachowym w siedzibie Straży Pożarnej w Pogórskiej Woli. Nie mieliśmy pojęcia, jakie są zasady turniejowe, ile trwa partia oraz ile czasu potencjalnie zajmie turniej w niedzielnym harmonogramie. Liczyliśmy na to, że z turniejem „wyrobimy się” pomiędzy obiadem a podwieczorkiem- dodają z uśmiechem rodzice. Okazało się, że turniej, w zależności od rodzaju rozgrywki, potrafi trwać od kilku godzin do kilku dni. W tym przypadku były to „szachy szybkie” i 5 godzin „zamknęło temat”. Te zmagania stanowiły pierwsze poważne doświadczenie szachowe, a Urszula, jako najmłodszy zawodnik, dostała dyplom, co było dla niej bardzo motywujące.

Kolejno w naszej szkole pojawił się pomysł utworzenia kółka szachowego. P. dyrektor Regina Kiwior zaproponowała, że w przypadku zebrania odpowiedniej ilości dzieci, koło takie powstanie. Tak też się stało. W drugim semestrze roku szkolnego 2014/15 ruszyło kółko szachowe prowadzone przez p. Henryka Jasiaka i p. Andrzeja Papugę. Ula podczas zajęć traciła poczucie czasu. Była w nie tak zaangażowana, że miała gotowość pozostawania na nich przez 1,5 godziny.

W czerwcu 2015 r. brała udział w swoim drugim turnieju szachowym – tym razem w Krakowie. Do zawodów była już bardziej przygotowana oraz przede wszystkim świadoma ich przebiegu. W związku z tym, iż turniej był zorganizowany dla dzieci przedszkolnych i odbywał się na terenie przedszkola w Krakowie, dziewczynka była bardzo zadowolona. Z zawodów przywiozła pamiątkowy medal, dyplom i książkę.

Prawdziwy przełom nastąpił w lipcu zeszłego roku na Mistrzostwach Przedszkolaków woj. małopolskiego w Dobczycach. To właśnie tam zdobyła II miejsce, przywożąc ze sobą ogromny puchar. Właśnie po tym turnieju podjęliśmy ostateczną decyzję, że będziemy angażować się jeszcze mocniej w rozwój Uli w tej dziedzinie (tym bardziej, że Ula była bardzo podekscytowana możliwością zdobycia kolejnych nagród- co jest niezmiernie ważne dla dzieci w tym wieku), czego konsekwencją były coraz częstsze wyjazdy na turnieje szachowe na terenie całego województwa i poza nim – dodają rodzice.

Pierwsze sukcesy zmotywowały Urszulkę do ciężkiej pracy. Obok zajęć szkolnych doszły jeszcze dwa treningi w tygodniu poza szkołą. W sumie poza czasem poświęconym na grę w domu z Mateuszem i rodzicami, przed planszą pod okiem trenerów spędza ona średnio ponad trzy godziny tygodniowo.

Po niespełna roku od momentu, kiedy Ula po raz pierwszy zetknęła się z szachami, stanęła w szranki ze swoimi rówieśniczkami z całej Polski w Poroninie na Mistrzostwach Polski 8-latkow i tu odniosła wielki sukces.

Najważniejsze w tej przygodzie jest to, by w żaden sposób nie wywierać na niej presji, chociaż jest to naprawdę bardzo ciężkie w szczególności w turniejowych okolicznościach, gdzie emocje udzielają się najbardziej. To dla niej przede wszystkim ma być dobra zabawa, nigdy przykry obowiązek – dodają rodzicie.

Serdecznie gratulujemy naszej małej szachistce oraz jej Rodzicom sukcesu i życzymy kolejnych zwycięstw!

Zapraszamy do galerii.

W sarmackiej rzeczywistości

9 maja gościła w szkole grupa artystyczna Rekonstrukto, która zaprezentowała uczniom obyczaje i kulturę sarmacką. Wielkie wrażenie zrobił ekwipunek i uzbrojenie dawnych rycerzy oraz narzędzia tortur. Wybrańcy zostali zakuci w dyby, siedzieli na krześle z wystającymi kolcami oraz stoczyli pojedynek na miecze. Po pokazie każdy mógł z bliska przyjrzeć się rekwizytom, wziąć do ręki szpadę czy topór.

Ta żywa lekcja historii z pewnością przybliżyła dzieciom i młodzieży odległą epokę oraz jej kulturę.

Wyjazd uczniów ze szkolnego klubu AK do Wilna i Kowna

Pod koniec kwietnia uczniowie ze Szkolnego Klubu Historycznego im. AK pod opieką p. dyrektor R. Kiwior oraz ks. R. Górowskiego i p. R. Kapustki, wzięli udział w czterodniowej wycieczce do Wilna i Kowna, miejsc tak mocno związanych z historią naszej Ojczyzny. Uczniowie mogli zobaczyć ukochane przez Józefa Piłsudskiego Wilno, miasto tak bliskie sercu również wielu innych Polaków. To właśnie tu, w wileńskiej dzielnicy Rossa, pochowana jest rodzina J. Piłsudskiego, jego brat Adam, siostra Ludwika Majewska, pierwsza żona Maria, a przede wszystkim matka- Maria z Billewiczów Piłsudska, a u jej stóp, na życzenie marszałka, złożono i jego serce. Jakże wzruszający i wymowny jest napis na mauzoleum: Matka i Serce Syna bez nazwiska, bez imienia, ponieważ i tak przecież wszyscy wiedzą, o kogo chodzi. Po obydwóch stronach pochowani zostali towarzysze walk, którzy zginęli w latach 1919-1920 broniąc Wilna oraz żołnierze AK polegli w czasie II wojny światowej w 1944 r. podczas operacji wojskowej „Ostra Brama”. Uczniowie złożyli na mauzoleum wiązankę kwiatów od społeczności Pogórskiej Woli oraz od Samorządu Gminy Skrzyszów. Zapalili też biało-czerwone znicze, nie tylko przed grobem marszałka i jego matki, ale też w miejscu, gdzie pochowani są inni wybitni Polacy, miedzy innymi ojciec Juliusza Słowackiego, Euzebiusz, Joachim Lelewel, brat i siostra J. Piłsudskiego. Młodzież przekazała też w imieniu społeczności z Pogórskiej Woli ofiarę na odbudowę zniszczonych, polskich pomników na tej nekropolii.

W Wilnie uczestnicy wycieczki zwiedzili wiele miejsc związanych z naszymi największymi romantykami: Adamem Mickiewiczem i Juliuszem Słowackim oraz obiektów będących świadkami wielkości naszej Ojczyzny za czasów panowania na polskim tronie dynastii Jagiellonów. W podziemiach Katedry Wileńskiej pochowany jest miedzy innymi Kazimierz Jagiellończyk, Elżbieta Habsburżanka - pierwsza żona króla Zygmunta Augusta i jego druga żona- Barbara Radziwiłłówna. Tu, w podziemiach, znajduje się także urna z sercem Władysława IV Wazy. Uczniowie mogli zobaczyć również założony przez Stefana Batorego Uniwersytet Wileński, na którym studiował między innymi A. Mickiewicz, J. Słowacki, J.I. Kraszewski, Cz. Miłosz i wielu innych znanych Polaków. Odwiedzili też Muzeum A. Mickiewicza, gdzie zgromadzonych zostało wiele pamiątek po tym jednym z najwspanialszych, urodzonych na Wschodnich Kresach Polaku. Wielkim przeżyciem dla wszystkich była modlitwa przed cudownym Obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, zwanym też Obrazem Matki Bożej Miłosierdzia, w kaplicy ostrobramskiej oraz modlitwa w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Wilnie, gdzie znajduje się oryginał obrazu Jezu Ufam Tobie namalowany na prośbę św. s. Faustyny Kowalskiej. Ciekawostką godną zobaczenia były też miejsca pobytu Napoleona Bonaparte w czasie wyprawy na Moskwę w 1812 r. oraz miejsce, gdzie mieszkał marszałek Piłsudski.

W kolejnym dniu wycieczkowicze zwiedzili Kowno, które w okresie międzywojennym było stolicą Litwy i w którym także jest mnóstwo śladów polskości. Z miastem tym związane było m. in. życie wieszcza narodowego- A. Mickiewicza. Płynący dostojnie Niemen, największa rzeka Litwy, pozwoliła przywołać niezwykłe obrazy z powieści Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem. W Kownie znajduje się wiele pomników naszego Ojca Świętego Jana Pawła II a w Archikatedrze Św. Piotra i Pawła są Jego relikwie, przywiezione tu trzy lata temu przez kardynała St. Dziwisza.

Niełatwo było opuszczać te strony, ten ukochany przez Mickiewicza kraj lat dziecinnych (…) jasny i czysty, w którym, mimo upływu lat, nadal można usłyszeć bicie polskiego serca. Każdy myślał o tym, że chciałby tu jeszcze kiedyś wrócić. Tu na myśl w sposób naturalny przychodziły fragmenty Inwokacji Pana Tadeusza, które wybrzmiewały w tym miejscu jakoś inaczej, tak bardziej dosłownie.

W ostatnim dniu wycieczki uczniowie zwiedzali Muzeum AK w szkole w Janówce koło Augustowa. Zgromadzone tam licznie pamiątki związane z Okręgiem AK z Nowogródka: broń, dokumenty, mundury, zdjęcia, listy, które można zobaczyć i dotknąć, sprawiały, że tamten czas zrobił się mniej odległy, że ci książkowi bohaterowie pojawili się w wyobrażeniach jako zwykli ludzie, bohaterscy, ale też martwiący się o swoich najbliższych, o swe rodziny, jako ludzie, którzy wolność Ojczyzny ukochali bardziej niż własne szczęście i własne życie.

Ostatnim punktem programu tego wyjazdu był Augustów i obfitujący w doznania estetyczne rejs Doliną Rospudy po rzece Netcie, Klonowicy oraz po Jeziorze Neckim, Białym i Studzienicznym. Bogactwo krajobrazu, mnogość dzikiego ptactwa z łabędziami, dzikimi gęsiami, czarnymi kormoranami przy dźwiękach znanych melodii Augustowskie noce i Goniąc kormorany sprawiały, że wszystkim wydawało się, iż przenieśli się w czasie. W niezwykły sposób odczuwali też więź z Janem Pawłem II Wielkim, który podczas VII pielgrzymki do Polski w 1999 r. także płynął tą trasą. U kresu rejsu, na małej wyspie połączonej z lądem groblą, znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Studzienicznej z relikwiami Papieża- Polaka oraz Jego pomnikiem, na którym wyryte są bardzo wzruszające, wypowiedziane w tym miejscu słowa: Byłem tu wiele razy, ale jako papież po raz pierwszy i chyba ostatni. My też byliśmy tu po raz pierwszy, ale wszyscy mieliśmy nadzieję, że nie po raz ostatni.

Wyjazd na Litwę był niezapomnianą lekcją historii i polskości oraz pozwolił poznać piękność Litwy w całej ozdobie. Z tych wspaniałych miejsc młodzież mogła „odczytać” historię Polski jak ze starej, pełnej treści księgi na co dzień niedostępnej, bo bardzo oddalonej.

Zapraszamy do naszej galerii.

Konkurs Szkolnego Koła PCK

Szkolne Koło PCK prowadzone przez p. Małgorzatę Szymańską przeprowadziło konkurs dla uczniów naszego gimnazjum pod hasłem: „STOP dopalaczom”, który miał na celu przede wszystkim propagowanie życia bez nałogów oraz profilaktykę uzależnień od dopalaczy. Zadaniem uczniów było wykonanie plakatu, który ma uświadomić szkodliwy wpływ używek na organizm człowieka. Wyróżnienie otrzymała praca Adriana Kasprzyka z kl. I A, natomiast zwycięzcą została Beata Michoń również z kl. I A.

Gratulujemy uczniom sukcesu!

Skarby mórz i oceanów w naszej szkole

W piątek, 29 kwietnia, uczniowie naszej szkoły mieli okazję podziwiać wystawę Skarby mórz i oceanów. Imponującą kolekcję ponad pięciuset okazów fauny mórz i oceanów zbieranych od 30 lat zaprezentował p. Stanisław Jantura, który wygłosił również ciekawą prelekcję.

Zgromadzone eksponaty wzbudziły duże zainteresowanie zarówno gimnazjalistów jak i najmłodszych uczniów szkoły podstawowej. Mogli podziwiać olbrzymie muszle, egotyczne ryby, rozgwiazdy, skorupiaki, gąbki i jeżowce z raf koralowych. W prawdziwie osłupienie wprawiła wszystkich szczęka rekina oraz dziób ryby-piły. Dziewczęta zachwycały się kolekcją naturalnych pereł i korali, z których wykonana była różnorodna biżuteria.

Po zakończeniu prelekcji każdy z bliska mógł obejrzeć okazy oraz kupić pamiątki w postaci muszli, rozgwiazd, minerałów i biżuterii.

Pamiętamy o naszej historii…

28 kwietnia podczas uroczystego apelu nasza społeczność szkolna uczciła 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie klasy II gimnazjum pod kierunkiem p. Haliny Pajor przeprowadzili zebranych przez dzieje naszej Ojczyzny. Wspomnieli najważniejsze wydarzenia z przeszłości Polski: chrzest, uchwalenie Konstytucji 3 maja, pierwszą wojnę światową, drugą wojnę światową i zbrodnię w Katyniu. Każde z tych wydarzeń było wizualizowane dzięki prezentacji multimedialnej oraz animacjom filmowym. Apel uświetnił śpiew chóru szkolnego, który wykonał pieśni patriotyczne.

Na koniec zabrała głos p. Dyrektor, która podziękowała nauczycielom i uczniom za przygotowanie uroczystości oraz przypomniała o należytej postawie patriotycznej nie tylko od święta, ale także w codziennym życiu.

Egzaminacyjne zmagania trzecioklasistów

W dniach 18-20 kwietnia 2016 r. uczniowie klas trzecich przystąpią do drugiego już, ważnego egzaminu w ich życiu- egzaminu gimnazjalnego odbywającego się zgodnie z następującym harmonogramem:
- 18 kwietnia- poniedziałek: historia i wos (60 minut), a po przerwie język polski (90 minut),
- 19 kwietnia- wtorek: przedmioty przyrodnicze (60 minut), a po przerwie matematyka (90 minut),
- 20 kwietnia- środa: język angielski poziom podstawowy (60 minut), a po przerwie język angielski poziom rozszerzony (60 minut).

Drodzy Trzecioklasiści! Trzymamy za Was kciuki i życzymy połamania piór!

Niezwykłe spotkanie z egzotycznymi zwierzętami

Olbrzymie pająki ptaszniki, groźnie wyglądające skorpiony, intrygujące węże, wielobarwne kameleony oraz inne niezwykłe stworzenia zobaczyli uczniowie klasy 6a oraz IA i IB gimnazjum, którzy wybrali się z wychowawczyniami: p. Anną Dereń, p. Danutą Kilian i p. Agnieszką Przyszlak-Kubicz 15 kwietnia do Tarnowa.

W centrum handlowym Gemini Park zaprezentowanych zostało blisko sto egzotycznych stworzeń. Najpierw prowadzący przedstawili ciekawostki związane z życiem zwierząt a następnie można je było głaskać, brać na rękę, a nawet robić sobie zdjęcia z wybranymi okazami. Wśród uczniów nie brakowało śmiałków, którzy trzymali w dłoniach skorpiona, zrobili sobie broszkę z pająka czy szal z węża. W akwariach odzwierciedlających naturalne środowisko poszczególnych gatunków, można było podziwiać różne gady, płazy i owady m.in. tarantule, gekony, skorpiony, legwany czy dusiciele. Doświadczeni hodowcy, dla których kontakt ze zwierzętami jest pasją i sposobem na życie, przekazali cenne informacje, do których najczęściej nie mamy dostępu.

To była doskonała lekcja biologii i przyrody oraz niezapomniane spotkanie ze zwierzętami, które na co dzień można zobaczyć jedynie w programach przyrodniczych lub ogrodach zoologicznych.

Zapraszamy do galerii.

11 rocznica śmierci św. Jana Pawła II

Radosnych Świąt Wielkanocnych wypełnionych nadzieją budzącej się do życia przyrody i wiarą w sens życia. Pogody w sercu i radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego oraz smacznego święconego w gronie najbliższych osób życzy Dyrekcja, Nauczyciele oraz Uczniowie ZSPiG

Przywitanie wiosny przez klasy IV- VI

Jak co roku uczniowie szkoły podstawowej klas IV-VI uroczyście przywitali wiosnę. Szereg ciekawych konkurencji przygotowała opiekunka Samorządu Uczniowskiego, p. Regina Krupa. Wszystkie klasy zebrały się w holu szkolnym i po przywitaniu zebranych przez p. dyrektor Reginę Kiwior rozpoczęły się zmagania między klasami. Prowadzące, Daria Berdychowska i Julia Żurowska, czuwały nad właściwym przebiegiem prezentacji.

Najpierw reprezentanci klas odpowiadali na wylosowane zagadki związane z tematyką wiosenną, potem uczniowie demonstrowali Eko- Marzanny wykonane z różnorodnych surowców wtórnych a następnie każda z klas zaprezentowała się w wylosowanym wcześniej, wiosennym kolorze: 4a-żołtym, 4b-niebieskim, 5-pomarańczowym, 6a-czerwonym, 6b-zielonym. Do zabawy w kolory dołączyły również wychowawczynie, które znakomicie dopasowały barwy swych strojów do wylosowanego przez wychowanków koloru.

Uczniowie wykazali się także zdolnościami literacko- wokalnymi, gdyż zaśpiewali piosenki o wiośnie, które samodzielnie ułożyli do znanych im melodii. Trzeba przyznać, iż wiele z tych wykonań to prawdziwe przeboje muzyczne! Na zebranych wielkie wrażenie zrobiła prezentacja Pani Wiosny ubranej jak najbardziej kreatywnie i zaskakująco. Na koniec oceniono także gazetki klasowe o tematyce wiosennej wykonane tylko z wykorzystaniem surowców wtórnych.

Każda z klas zaprezentowała się wspaniale i wszystkim towarzyszyła pełna radości atmosfera, będąca widocznym symbolem budzącej się do życia przyrody. W zmaganiach klasowych wyróżniono trzy zespoły:
I miejsce- klasa 6a
II miejsce- klasa 4b
III miejsce – klasa 5

Mamy nadzieję, iż po tak entuzjastycznym przywitaniu wiosna pozostanie z nami na dobre!

Zapraszamy do galerii.

Spotkanie z Adamem Mickiewiczem i jego twórczością

21 marca naszą szkołę odwiedziła para aktorów z Krakowa: p. Małgorzata Krzysica i p. Andrzej Jurczyński, która zaprezentowała uczniom starszych klas szkoły podstawowej oraz gimnazjalistom program słowno- muzyczny pt. Mickiewicz- moje życie. Artyści wspaniale pokazali dziecięcą beztroskę poety, młodzieńczą przyjaźń i miłość, rozterki wieku dojrzewania, wielką tęsknotę za krajem i wolnością ojczyzny, kończąc opowieść zagadkową śmiercią w Konstantynopolu. Nie brakowało też wyrecytowanych po mistrzowsku fragmentów dzieł mistrza romantyzmu, tj. Pana Tadeusza, Dziadów, Sonetów krymskich, Reduty Odona czy Romantyczności. Pełna artyzmu polszczyzna oprawiona muzyką Fryderyka Szopena i Marii Szymanowskiej, wzbogacona kostiumami i rekwizytami zrobiła na widzach ogromne wrażenia.

Na pewno biografia Adama Mickiewicza przedstawiona w tak oryginalny sposób na zawsze zapadnie w pamięć uczniów.

Zapraszamy do galerii.

Pierwszy dzień wiosny w klasach I-III

Z okazji pierwszego dnia wiosny uczniowie edukacji wczesnoszkolnej i zerówki obejrzeli przedstawienie teatralne pt. Tuwimowo. Spektakl przygotowała p. Anna Paździoch, która prowadzi kółko teatralne w świetlicy szkolnej dla uczęszczających tam dzieci. Mali aktorzy przedstawili inscenizację fragmentów wierszy Juliana Tuwima: Na uwagę zasługuje wspaniała gra aktorska, kostiumy oraz dekoracja. Widzowie obejrzeli spektakl z wielką uwagą a na koniec nagrodzili występujących kolegów gromkimi brawami.

Również w tym dniu został rozstrzygnięty konkurs świąteczny pt. Projekt kartki wielkanocnej zorganizowany przez zespół wychowawców edukacji wczesnoszkolnej. Wszyscy uczniowie wykonywali prace samodzielnie podczas zajęć plastycznych pod kierunkiem wychowawczyń. W tym czasie klasy lekcyjne zamieniły się w pracownie artystyczne, w których powstawały niezwykłe dzieła. Jury jak zwykle miało problem z wyłonieniem zwycięzców. Po burzliwych naradach przyznano wyróżnienia następującym uczniom:
Urszula Urbaś- kl. I b
Magdalena Nowak- kl. II a
Franciszek Kołodziejczyk- kl. II b
Julia Słowik- kl. II c
Wiktoria Typek- kl. III a
Klaudia Falarz- kl. III b

Dyplomy oraz słodkie, świąteczne upominki wręczyła zwycięzcom p. dyrektor Regina Kiwior. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali słodycze od swoich wychowawczyń.

Zapraszamy do galerii.

Brązowy medal naszej absolwentki

Pragniemy poinformować, iż absolwentka naszej szkoły, Ewelina Starostka, została brązową medalistką Mistrzostw Polski w boksie.

Gratulujemy Ewelinie sukcesu i trzymamy mocno kciuki za kolejne sukcesy.

Podążać za Jezusem, czyli rekolekcje wielkopostne

W dniach 15-17 marca społeczność naszej szkoły uczestniczyła w rekolekcjach wielkopostnych głoszonych przez ks. Maksymiliana Lelito z Warszawy, które pozwoliły przygotować się do odpustu parafialnego oraz zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Gimnazjaliści spotykali się w kościele parafialnym o godz. 9.00 zaś uczniowie szkoły podstawowej o godz. 11.00. Pierwszego i drugiego dnia ks. Rekolekcjonista przybliżał postać św. Józefa z Egiptu oraz skłaniał do refleksji nad własnym życiem i postępowaniem. W trzecim dniu Mszę Św. kończącą rekolekcje poprzedziła Droga Krzyżowa, w której wystąpili uczniowie, prezentując upadek człowieka zniewolonego przez nałogi.

Czas rekolekcji to czas wyciszenia, zamyślenia, zatrzymania oraz głębszego zastanowienia się nas sobą, relacjami z drugim człowiekiem, sensem i celem istnienia. Ks. Maksymilian pokazał nam, jak być odważnym i nawet w trudnych momentach życia podążać za Jezusem. Dziękujemy za to, ks. Maksymilianie!

Agnieszka Partyka laureatką konkursu „Matematyczne igraszki”

16 marca odbyło się uroczyste podsumowanie IV edycji konkursu matematycznego dla uczniów szkół gimnazjalnych miasta Tarnowa i powiatu tarnowskiego pn. „Matematyczne igraszki” organizowanego przez XVI Liceum Ogólnokształcące. Uczennica klasy III B, Agnieszka Partyka uzyskała tytuł laureata tego konkursu plasując się na 5. miejscu. W etapie finałowym wzięło udział 47 uczniów z szesnastu szkół gimnazjalnych. Naszą szkołę reprezentowały również: Wiktoria Soprych i Katarzyna Sitko. „Matematyczna drużyna” naszego gimnazjum zajęła 5 miejsce.

Gratulujemy wyniku Agnieszce i p. Ewie Sumarze, która przygotowała ją do konkursu!

Nasze dziewczyny górą w piłce ręcznej

14 marca reprezentacja dziewcząt ze szkoły podstawowej w składzie: Liliana Giemza, Natalia Szatko, Katarzyna Różycka, Kinga Srebro, Julia Kwiek, Julia Żurowska, Dominika Tryba, Martyna Sroka, Dominika Baran, Agata Wywrot i Gabriela Czosnyka walczyła w powiatowych zmaganiach w piłce ręcznej w Skrzyszowie. Po wspaniałej grze zespół okazał się być bezkonkurencyjny i brawurowo pokonał drużyny rywalek. 13 kwietnia nasze dziewczęta powalczą w Tuchowie w finale zmagań powiatowych.

Jesteśmy dumni z naszych piłkarek ręcznych i gratulujemy im oraz p. Teresie Cup, która przygotowała drużynę do turnieju. Mocno im kibicujemy i trzymamy kciuki!

Kolejne nasze niezapomniane spotkanie z p. płk. Jerzym Pertkiewiczem

2 marca, dzień po Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, naszą szkołę odwiedził p. płk. Jerzy Pertkiewicz wraz z synem, p. Zygmuntem Pertkiewiczem. Okazją do kolejnego spotkania z Przyjacielem naszej szkoły była dyskusja o Jego książce pt. Regina II. Pluton partyzancki batalionu Barbara 16. pułku piechoty Armii Krajowej ziemi tarnowskiej. Dąbry 17 X 1943 r.

Spotkanie rozpoczęło się od złożenia naszemu Gościowi najserdeczniejszych życzeń z okazji 96. urodzin, które przypadały 25 lutego. Chór zaśpiewał dla Jubilata jeden z Jego ulubionych utworów- hymn harcerski. Życzenia w imieniu swoim oraz samorządu gminy Skrzyszów złożył obecny na spotkaniu p. Wójt Marcin Kiwior a błogosławieństwa Bożego na kolejne, długie lata życia winszował p. Pertkiewiczowi ks. dziekan Jerzy Borczewski.

Następnie p. Pułkownik snuł opowieści z dawnych lat zainspirowane fragmentami Jego książki, które zostały odczytane m.in. przez Niego i p. dyrektor. Dzięki niezwykle barwnej narracji obecni na spotkaniu przenieśli się w czasy II wojny światowej i wraz z partyzantami przemierzali lasy, czerpiąc radość z każdego kolejnego dnia życia. Powróciły też obrazy i wspomnienia przyjaciół oraz wspólnie spędzonych z nimi chwil. Najtkliwsze struny serca poruszyło wspomnienie ciepła domu rodzinnego i ukochanej matki. Jak drzazga głęboko utkwiona w sercu wrócił też obraz okrutnie zamordowanych przez Niemców współtowarzyszy w stodole na Dąbrach.

Młodzież słuchała tych pięknych i wzruszających historii jak zahipnotyzowana a p. Pułkownik malował te odległe obrazy swoją piękną polszczyzną niczym najdoskonalszy artysta tkając wielobarwny pejzaż tamtych lat.

Gdy spotkanie dobiegło końca, uczniowie nie szczędzili braw temu Wielkiemu Patriocie, Bohaterowi, ale także człowiekowi niezwykle skromnemu, pełnemu miłości i szacunku dla drugiego.

Nie sposób wyrazić słowami naszej wdzięczności za tę wspaniałą lekcję historii, przyjaźni i wybaczenia. Mamy ogromną nadzieję, iż p. Pertkiewicz jeszcze nieraz odwiedzi naszą szkołę i wyruszy z nami na partyzancki szlak tak, jak nam to obiecał.

Szanowny Panie Pułkowniku! Z całego serca dziękujemy!

Zapraszamy do galerii i obejrzenia filmu

Udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca przedstawiciele Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej wraz z p. dyrektor Reginą Kiwior i p. Kingą Soprych wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Termin „Żołnierze Wyklęci” (także Żołnierze Niezłomni) odnosi się do polskiego, powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, ruchu partyzanckiego, stawiającego czynny opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Dla upamiętnienia tego dnia, w samo południe, w Bazylice Katedralnej odbyło się nabożeństwo w intencji „Wyklętych” a następnie przed pomnikiem Ofiar Stalinizmu miały miejsce miejskie uroczystości, podczas których oddano hołd tym wspaniałym Bohaterom.

Również społeczność naszej szkoły, jak co roku, uczestniczyła w tych uroczystościach i zapaliła symboliczne znicze przed pomnikiem.

Piotr Kurczab wraz ze swoją drużyną zdobył Puchar Wójta

21 lutego odbył się turniej piłki nożnej o Puchar Wójta Gminy Skrzyszów. Brało w nim udział siedem drużyn.Uczeń klasy III A gimnazjum, Piotr Kurczab, wraz ze swoją drużyną Wolanią Wola Rzędzińska, w której od wielu lat trenuje, wygrał 4 mecze (w tym jeden z mistrzem Polski u16 wynikiem 2:0) i 2 zremisował. Tym samym zespół piłkarski Wolania uplasował się na I miejscu, wygrał turniej i zdobył Puchar Wójta.

Gratulujemy Piotrowi zwycięstwa i życzymy kolejnych sukcesów!

Zapraszamy do galerii

Ach, co to był za mecz!

20 lutego na stadionie piłkarskim w Niecieczy odbył się mecz Termaliki Bruk-Bet Nieciecza z Cracovią. Ponieważ w barwach Cracovii występuje nasz absolwent, Bartosz Kaputka, nie mogło na trybunach zabraknąć kibiców ze szkoły w Pogórskiej Woli.

Grupa uczniów gimnazjum wraz z p. dyrektor Reginą Kiwior i p. Kingą Soprych wybrała się na to piłkarskie spotkanie. Wielu gimnazjalistów po raz pierwszy uczestniczyło w takiej imprezie sportowej, więc z ogromną niecierpliwością wszyscy oczekiwali na sobotnie popołudnie i pierwszy gwizdek. Jakaż była radość młodzieży, gdy okazało się, iż Bartosz grał na pozycji pomocnika po tej stronie boiska, po której siedzieli nasi uczniowie.

Podczas całego spotkania wszyscy z wielkimi emocjami kibicowali a chwila, gdy Bartosz oddał bardzo groźny strzał zza pola karnego, wywołała lawinę oklasków i okrzyków radości. Nie przeszkadzała nawet nieprzychylna tego dnia pogoda, gdyż każdego kibica z Pogórskiej Woli rozgrzewała duma z „naszego Bartka”.

Po zakończonym remisem 1:1 meczu zawodnicy dziękowali wypełniającym stadion po brzegi kibicom a Bartosz podszedł do grupy kibiców Cracovii, obok których znajdowali się nasi gimnazjaliści. Rozentuzjazmowanym uczniom z uśmiechem na twarzy przybijał tzw. piątki, zaś oni na całe gardło skandowali: „Pogórska Wola”.

Wyjazd na mecz do Niecieczy i możliwość zobaczenia na murawie idola młodzieży to niesamowite przeżycie. Kolejny raz dziękujemy Bartoszowi za życzliwość względem swoich najwierniejszych kibiców.

Zapraszamy do galerii

Spotkanie z dawcą szpiku

W związku z tym, iż 21 lutego na terenie naszej gminy będzie zorganizowana akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego i komórek macierzystych, której przyświeca szczytny cel pomocy wszystkim chorym, w naszej szkole odbyło się spotkanie z p. Joanną Sak. Pani Joanna opowiadała uczniom o tym, jak zapisała się do banku dawców i jak w krótkim czasie została zakwalifikowana jako dawca szpiku kostnego dla chorego mężczyzny. Przedstawiła swoje przeżycia i doświadczenia związane z badaniami, pobytem w szpitalu i ostateczną kwalifikacją. Rozwiewała także wszelkie mity dotyczące przeszczepów szpiku i odpowiadała na liczne pytania uczniów.

Celem tego spotkania było przybliżenie tego ważnego zagadnienia i wsparcie akcji szukania dawców, którą zorganizowali bliscy i przyjaciele absolwenta naszej szkoły, Michała Okrzesy. W grudniu ubiegłego roku zachorował on na ostrą białaczkę szpikową i jedyną szansą powrotu do zdrowia jest dla niego przeszczep od dawcy niespokrewnionego.

Mamy nadzieję, iż uczniowie zdobytą na spotkaniu wiedzę przekażą w swoich domach rodzinie i, mimo iż sami nie mogą jeszcze zostać dawcami, zachęcą dorosłych, by wsparli tę ważną, ratującą wiele istnień ludzkich akcję.

Wizyta w Domu Pomocy Społecznej w Parkoszu

Tradycją naszej szkoły stało się, iż uczniowie z klas I - III z okazji Dnia Babci i Dziadka odwiedzają seniorów z Domu Pomocy Społecznej w Parkoszu.

W tym roku z wizytą pospieszyli uczniowie klasy III a wraz z wychowawczynią p. Moniką Biały oraz uczniowie z klasy I b z p. Martą Żywiec. Głównym celem wyjazdu było oczywiście złożenie życzeń z okazji Dnia Babci i Dziadka, ale nie tylko. Wizyty te mają również na celu kształtowanie u uczniów postaw empatycznych, wrażliwości, tolerancji oraz szacunku dla drugiego człowieka - często nie w pełni sprawnego. Dzieci przedstawiły program artystyczny, przygotowany pod kierunkiem wychowawczyń oraz częstowały pensjonariuszy słodyczami. Na twarzach seniorów widać było radość i wzruszenie, co utwierdza nas w przekonaniu, że takie przedsięwzięcia warto kontynuować.

Ruszają zapisy

Dyrektor szkoły zaprasza rodziców do zapisu do oddziału „0” naszej szkoły na rok szkolny 2016/2017 dzieci urodzonych w roku 2010. Zapisy odbędą się w dniach od 8.02.2016 r. do 12.02.2016 r., tj. od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00- 15.00. W środę będzie można zapisać dziecko w godz. 9.00- 17.00.

Zapraszamy!

Bartosz Kapustka - najlepszy zawodnik młodego pokolenia

Z wielką radością informujemy, iż Bartosz Kapustka został wybrany Odkryciem Roku 2015, czyli najlepszym zawodnikiem młodego pokolenia. Ogromnie cieszymy się z Jego sukcesu i z całego serca gratulujemy!

Agnieszka Partyka finalistką Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego

Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy III B gimnazjum, Agnieszka Partyka, zdobyła tytuł finalisty Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego, a w marcu powalczy o tytuł laureata. Uczennicę do zmagań kursowych przygotowała pani mgr Agnieszka Przyszlak- Kubicz.

Bardzo cieszymy się z sukcesu Agnieszki. Gratulujemy pracowitości i życzymy powodzenia w finale!

Kolędowanie z seniorami

W niedzielę, 17 stycznia, miało miejsce w naszej szkole coroczne spotkanie opłatkowe Seniorów z Pogórskiej Woli. Najpierw p. Wójt Marcin Kiwior powitał wszystkich zebranych, wyraził ogromną radość z obecności tak licznej grupy Seniorów oraz złożył życzenia przede wszystkim zdrowia. Kolejno wystąpił chór szkolny oraz młodzież prezentująca spektakl bożonarodzeniowy. Również swe talenty taneczne przedstawili uczniowie klasy III szkoły podstawowej, którzy pod kierunkiem wychowawczyni p. Moniki Biały przygotowali wiersze oraz zatańczyli trójniak.

Po wstępach ks. Dziekan Jerzy Borczewski poświecił opłatki i złożył wszystkim życzenia wielu łask Bożych oraz opieki Małego Jezuska. Przy dźwiękach kolęd zebrani dzielili się opłatkiem i wzajemnie składali sobie życzenia a następnie wspólnie kolędowali w stołówce szkolnej.

Spotkanie to dostarczyło Seniorom wielu wzruszeń i po raz kolejny pozwoliło na utrwalenie mostu budowanego między pokoleniami.

Samorządowe spotkanie opłatkowe

16 stycznia w naszej szkole odbyło się samorządowe spotkanie opłatkowe, którego organizatorem był p. Wójt gminy Marcin Kiwior. Uroczystość rozpoczął występ taneczny Klaudii Kawy i Jakuba Srebry, absolwenta naszej szkoły. Kolejno p. Zbigniew Guzy przywitał wszystkich zebranych, m.in.: radnych powiatowych p. Józefa Gądka i p. Stanisława Wolaka, Przewodniczącego Rady Gminy p. Czesława Borucha, radnych, pracowników gminy, sołtysów, rady sołeckie, reprezentantów policji i OSP.

Kolejno głos zabrał p. Wójt, który podziękował wszystkim za współpracę i tworzenie pozytywnego wizerunku gminy Skrzyszów oraz złożył życzenia noworoczne. Po tym wystąpieniu chór szkolny pod kierunkiem p. Anety Mikuś przy akompaniamencie p. Romana Zubka oraz grze sekstetu smyczkowego ze szkoły muzycznej w Tarnowie wykonał kilka kolęd i wprowadził zebranych w nastrój bożonarodzeniowy. Następnie uczniowie klasy I A gimnazjum i 6 a przedstawili niezwykle wzruszający i skłaniający do refleksji nad życiem spektakl, którego autorką i reżyserką była p. Agnieszka Przyszlak- Kubicz. Występ młodzieży zakończył chór, śpiewając kolejnych pięć kolęd.

P. dyrektor Regina Kiwior podziękowała organizatorom tej uroczystości, tj. p. Anecie Mikuś za oprawę muzyczną, p. Romanowi Zubkowi za aranżację i akompaniament, p. Agnieszce Przyszlak- Kubicz za spektakl, p. Ewie Sumarze, Kindze Soprych, Agnieszce Przyszlak- Kubicz i Rajmundowi Kapustce za wykonie dekoracji, tancerzom, Pawłowi Nowakowi za akompaniament, strażakom OSP z Pogórskiej Woli, p. Janowi Światkowi za wsparcie finansowe, wszystkim pracownikom administracji i obsługi szkoły, absolwentkom, które swym śpiewem wsparły chór szkolny oraz występującym młodych aktorom i chórzystom.

Na zakończenie ks. Roman Górowski poświęcił opłatki i nastąpiła chwila wzajemnych życzeń, po których wszyscy goście udali się do stołówki. Tu w miłej atmosferze jeszcze przez długi czas kolędowali.

To spotkanie opłatkowe na pewno na długo zostanie w pamięci wszystkich obecnych.

Zapraszamy do galerii

Dzień Babci i Dziadka

W dniach 12 i 13 stycznia w naszej szkole miała miejsce uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Ze względu na dużą liczbę klas w edukacji wczesnoszkolnej spotkania odbywały się przez dwa dni. 12 stycznia występowały klasy drugie i trzecie, a 13 stycznia- oddział zerowy oraz klasy pierwsze.

Na początku przybyłych gości serdecznie powitała pani dyrektor Regina Kiwior, składając Seniorom najlepsze życzenia. Do życzeń dołączył się gospodarz gminy p. Marcin Kiwior, który, mimo ogromu obowiązków, znalazł czas, aby spotkać się z tak dostojnymi gośćmi. Zaproszeni Dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich ukochanych wnucząt. Programy artystyczne opracowały i przygotowały wychowawczynie oddziału zerowego oraz klas I – III: p. Alicja Kalita, p. Marta Żywiec, p. Bernadeta Kuta, p. Teresa Kocoł, p. Małgorzata Szymańska, p. Agnieszka Rzepka- Barnaś, p. Monika Biały i p. Elżbieta Gawron.

Babcie i Dziadkowie zostali obdarowani przygotowanymi przez uczniów laurkami i prezencikami oraz wzięli udział w słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziców

Jeszcze raz składamy wszystkim Babciom i Dziadkom najlepsze życzenia oraz 100 lat życia

Konkurs Bożonarodzeniowy anioł

Zespół wychowawców edukacji wczesnoszkolnej zorganizował konkurs świąteczny pt. Bożonarodzeniowy anioł. Jego celem było kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych, rozwijanie inwencji twórczej i zdolności manualnych uczniów. Prace zostały przygotowane w formie przestrzennej. Ilość i jakość prac przerosła nasze oczekiwania. Jury, pod kierownictwem pani dyrektor, miało ogromny problem z przyznaniem głównej nagrody, stąd decyzja, aby uczniom najpiękniejszych aniołów wręczyć wyróżnienia. Wyróżnieni uczniowie to:
Kinga Tomasiewicz - kl. I b
Natalia Wywrot - kl. I b
Hubert Stanuch - kl. II a
Aleksandra Tryba - kl. II a
Emilia Skrężyna - kl. II a
Kamil Strzała - kl. II b
Julia Słowik - kl. II c
Maja Tryba - kl. II c
Zuzanna Zielińska - kl. II c
Anita Kisielewska - kl. III a
Daria Kobel - kl. III a
Natalia Para - kl. III a
Klaudia Falarz - kl. III b

Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy, a wszyscy biorący udział w konkursie drobne upominki przygotowane przez wychowawczynie klas I - III. Dodatkową nagrodą było wręczanie nagród przez wyjątkowego gościa, który akurat w tym dniu odwiedził naszą szkołę. Mowa tu oczywiście o idolu dzieci i młodzieży- Bartoszu Kapustce. Na pewno dla najmłodszych uczniów będą to niezapomniane chwile. Serdecznie dziękujemy!

Nasze piękne anioły można jeszcze podziwiać, gdyż zdobią one hol szkoły.

Misyjna droga p. Magdaleny Iwan

6 stycznia 2016 r. w czasie Mszy Św. w kościele w Szynwałdzie miała miejsce podniosła uroczystość posłania na misję p. Magdaleny Iwan, nauczyciela naszej szkoły. P. Iwan rok temu podjęła decyzję o służbie drugiemu człowiekowi w krajach misyjnych i po okresie rocznego przygotowania w Centrum Formacji Misyjnej wyjeżdża do Republiki Centralnej Afryki. W czasie nabożeństwa ks. biskup St. Salaterski wręczył Jej krzyż misyjny. W tym podniosłym momencie towarzyszyli p. Iwan nie tylko najbliżsi, parafianie, ale także p. dyrektor Regina Kiwior, przedstawiciele nauczycieli naszej szkoły oraz uczniowie klasy VI a (której wychowawcą była p. Iwan) i ich rodzice.

Posługę misyjną p. Magdalena będzie pełniła w szpitalu w Bagandu, oddalonym od stolicy państwa o 160 km i będzie tam zajmowała się sprawami administracyjnymi i zarządzaniem tej placówki. Ponieważ ciągle miejsce to wymaga nakładów finansowych na jego działalność, Koło Misyjne i Szkolne Koło Caritas będzie kwestowało 10 stycznia po każdym nabożeństwie przy kościele w Pogórskiej Woli i zbierało datki na zakup środków opatrunkowych i leków dla tego ośrodka medycznego.

Jesteśmy bardzo dumni, że pracownik naszej szkoły obrał tak trudną, pełną wyrzeczeń a zarazem szlachetną drogę życia. Życzymy z całego serca p. Magdalenie Iwan zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz zapewniamy o naszej pamięci.

Zapraszamy do galerii

WIARYGODNA SZKOŁA

Zaproszenie

Proponujemy zapoznać się z ofertą zajęć. Szczegółwych informacji udziela Biblioteka Publiczna w Szynwałdzie.

Niech to Boże Narodzenie będzie radosne, pełne szczerej miłości, aby moc betlejemskiego żłóbka otoczyła wszystkich spokojem i ciepłem.
Aby to, co przykre, co bolało,
co niosło przygnębienie
i beznadziejność,
zabrał odchodzący rok.
Niech to, co nowe, będzie miłą niespodzianką i wspaniałym przeżyciem.

To był niesamowity prezent! Spotkanie z Bartoszem Kapustką

W ostatnim dniu nauki przed świętami uczniowie naszej szkoły otrzymali niezwykły prezent. Społeczność szkolna zebrała się w holu, by obejrzeć fragment meczu piłki nożnej Polska- Gibraltar z 7 września 2015 r. i pamiętny gol pierwszego z zawodników rezerwowych wprowadzonych przez trenera na murawę, naszego absolwenta - Bartosza Kapustki. Uczniowie nie spodziewali się, iż ta miła chwila zwiastuje tak wielką niespodziankę. Otóż nieoczekiwanie pojawił się ON- Bartosz Kapustka! Początkowo młodzież i dzieci były tak zaskoczone, że zapanowała cisza, lecz po chwili rozległy się gromkie brawa, głośne okrzyki, a następnie wszyscy na stojąco przywitali „naszego kadrowicza”. Bartosz, najpierw nieco onieśmielony, przywitał zebranych promiennym uśmiechem i wyraził radość z możliwości bycia w swojej dawnej szkole oraz spotkania z dawnymi nauczycielami i uczniami.

Opowiedział on o tym, jak trudną i pełną wyrzeczeń drogę musiał przebyć, by znaleźć się tu, gdzie obecnie jest, mówił o pracy w kadrze narodowej, miłym przyjęciu w jej szeregach przez starszych piłkarzy oraz podkreślał, jak ważna w życiu jest nauka oraz samodyscyplina. Wszyscy z wypiekami na twarzy słuchali tego skromnego, posługującego się nienaganną polszczyzną i niesamowicie sympatycznego chłopaka, który dla wielu młodych jest niekwestionowanym autorytetem i prawdziwym idolem. Bartosz zaznaczył także po raz kolejny, że wielkim wsparciem są dla niego rodzice, jego pierwsi i najwierniejsi kibice. Każdy z uczestników mógł też zadać mu pytanie, na które on skrupulatnie odpowiadał.

Pani Dyrektor, Regina Kiwior, która była pomysłodawczynią i organizatorką tego spotkania, zapewniła, że społeczność Pogórskiej Woli jest dumna z tego, iż Bartosz Kapustka właśnie z niej się wywodzi. On zaś podarował swoją koszulkę i obiecał, że jeśli tylko będzie miał czas, na pewno jeszcze odwiedzi swoich młodych kibiców.

Najgorętszym momentem spotkania był czas robienia fotografii i pozyskiwania autografów od tego niezwykłego gościa. Ustawiła się bowiem do niego niekończąca się kolejka. Każdy chciał zdobyć podpis swojego idola na kartce, koszulce a nawet ręce. Emocji nie brakowało! Bartosz, mimo tego, że niemal nie mógł oddychać z powodu ilości skupionych wokół niego osób, był radosny i nikomu nie odmawiał wspólnego zdjęcia.

Nie można słowami oddać tego, jak wielkim przeżyciem dla uczniów było to spotkanie. Do końca zajęć lekcyjnych ta wizyta zdominowała życie szkolne. Bartosz Kapustka pokazał się nie tylko jako znakomity zawodnik, który, mimo młodego wieku, osiągnął już tak wiele, ale również jako wspaniały, skromny, elokwentny i pełen wdzięku, radosny, młody człowiek.

Jesteśmy przekonani, że to jeden z najwspanialszych prezentów świątecznych, jakie otrzymali nasi uczniowie a spotkanie to z pewnością należy do tych, które można zamknąć w najszlachetniejszej skrzyni niezapomnianych wspomnień i przeżyć.

Bartoszu! Z całego serca Ci dziękujemy!

Zapraszamy do galerii i proponujemy obejrzeć film.

Wspólne kolędowanie

Gorący bracia i siostry! I wy- zimni bracia i siostry! Tymi słowami rozpoczął się spektakl bożonarodzeniowy, który przeniósł nas na dworzec kolejowy, gdzie spotkaliśmy różnych ludzi spieszących się na święta. Każdy z nich, z pozoru zwyczajny, skrywał w sobie tajemnicę oraz głęboką ranę, dającą o sobie znać właśnie w dniu wigilii. Bardzo sugestywny przekaz przeplatany fragmentami z Biblii wprowadził zebranych w atmosferę świąteczną oraz skłonił do refleksji nad sobą, własnym życiem, przyszłością. Uczniowie klasy I A gimnazjum, którzy przygotowali przedstawienie pod kierunkiem p. Agnieszki Przyszlak- Kubicz, znakomicie wcielili się w odgrywane role. Również chór szkolny, prowadzony przez p. Anetę Mikuś, swym anielskim śpiewem stworzył niepowtarzalny nastój. Dworcową rzeczywistość zaś zaaranżowała i wykonała p. Ewa Sumara.

Po występie młodzieży głos zabrała p. dyrektor, Regina Kiwior oraz ks. Jerzy Borczewski. Obydwoje złożyli wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne.

W miłej i rodzinnej atmosferze odbyły się też klasowe wigilie, podczas których klasowe rodziny łamały się opłatkiem, składały sobie serdeczne życzenia oraz wspólnie kolędowały.

Wszyscy uczniowie radosną nowinę zanieśli też do swych domów, aby tam wraz z bliskimi cieszyć się z możliwości bycia razem oraz świętować przyjście na świat Małego Jezuska.

VII Gminny Konkurs Kolędy i Piosenki Świątecznej

16 grudnia 2015r. odbyła się siódma edycja Gminnego Konkursu Kolędy i Piosenki Świątecznej w Języku Angielskim i Niemieckim pt. English Carols, Christmas Songs und deutsche Weihnachtslieder organizowanego przez nauczycieli języków obcych z naszej szkoły: p. Agnieszkę Chomicz- Trybę, p. Annę Dereń, p. Annę Kwapniewską i p. Monikę Pyrdę. Czterdziestu trzech uczestników zmagało się w czterech kategoriach:
• klasy 1-3 szkoły podstawowej – uczestnicy przygotowali dowolny utwór o tematyce świątecznej w języku angielskim,
• klasy 4-6 szkoły podstawowej – uczestnicy przygotowali dowolną kolędę i piosenkę świąteczną w języku angielskim,
• klasy 1-3 gimnazjum; język niemiecki – uczestnicy przygotowali dowolną kolędę i piosenkę świąteczną w języku niemieckim,
• klasy 1-3 gimnazjum; język angielski – uczestnicy przygotowali dowolną kolędę i piosenkę świąteczną w języku angielskim.

Występy uczniów oceniane były przez jury w składzie: p. mgr Roman Zubek- były dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie, p. Józef Kwapniewski- emerytowany nauczyciel Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie, p. mgr Maria Plebanek- nauczyciel muzyki, p. mgr Bartłomiej Mącior- były przewodniczący Rady Gminy Skrzyszów, p. mgr Edyta Augustyn- nauczyciel języka angielskiego, p. mgr Marzena Wojtal- nauczyciel języka niemieckiego, p. Dorota Bugajska- przewodnicząca Rady Rodziców.

Wszystkich zebranych gorąco przywitała p. dyrektor, Regina Kiwior oraz p. Wójt Gminy Skrzyszów, Marcin Kiwior, który życzył uczestnikom powodzenia. Kolejno jury obejrzało występy uczniów i po długich obradach wyłoniło zwycięzców:
Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej:
I miejsce- Oliwia Onik, Natalia Kawik i Oliwia Kielian ze Szkoły Podstawowej w Łękawicy
II miejsce- Julia Jacher, Wiktoria Lachowicz i Julia Żaba ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szynwałdzie
III miejsce ex aequo- Zuzanna Januś, Wiktoria Bujak, Natalia Bańbur ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Skrzyszowie i Magdalena Kisielewska, Natalia Tendera i Anita Kisielewska ze Szkoły Podstawowej w Pogórskiej Woli
Uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej:
I miejsce- Kinga Zyguła ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Skrzyszowie
II miejsce- Szymon Stańczyk, Kornelia Nowak i Aleksandra Krakowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szynwałdzie
III miejsce- Paulina Zych, Julia Żurowska i Martyna Sroka ze Szkoły Podstawowej w Pogórskiej Woli
Uczniowie gimnazjum- język niemiecki:
I miejsce- Paulina Plebanek i Joanna Szydłowska z Gimnazjum w Szynwałdzie
II miejsce- Agnieszka Partyka z Gimnazjum w Pogórskiej Woli
III miejsce- Gabriela Dziurawiec z Gimnazjum w Skrzyszowie
Uczniowie gimnazjum- język angielski:
I miejsce- Aneta Jop, Edyta Prusak i Justyna Papuga z Gimnazjum w Szynwałdzie
II miejsce- Wiktoria Soprych, Izabela Kozioł i Katarzyna Sitko z Gimnazjum w Pogórskiej Woli
III miejsce- Łucja Matug i Zuzanna Kozioł z Gimnazjum w Skrzyszowie.

Wszystkim laureatom oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy!

Ach, co to było za spotkanie!

13 grudnia odbyło się w naszej szkole spotkanie autorskie z panem Władysławem Tchoniem, autorem książki pt. Karty z dziejów Pogórskiej Wol. Jego organizatorem był Wójt gminy Skrzyszów, p. Marcin Kiwior oraz dyrektor naszej placówki, p. Regina Kiwior.

W hali gimnastycznej zebrali się przybyli goście, tj. p. Władysław Tchoń, p. Wójt gminy, przewodniczący Rady Gminy p. Stanisław Boruch, ks. dziekan Jerzy Borczewski, recenzent książki p. dr Jan Hebda, dyrektor Archiwum Diecezjalnego ks. Stanisław Tokarski, radni z naszej miejscowości: p. Jan Świątek, p. Marcin Tryba i p. Andrzej Wzorek, radny z Łękawicy p. Tomasz Bień, sołtysi wszystkich miejscowości naszej gminy, nauczyciele szkoły i przedszkola, emeryci, przedstawiciele Caritas, Akcji Katolickiej, rady sołeckiej i parafialnej, rodzina p. Tchonia oraz mieszkańcy naszej społeczności i całej gminy.

Pan Władysław przez kilka lat zbierał potrzebne materiały, docierając również do takich dokumentów, które nigdy wcześniej nie były nawet tłumaczone na język polski ani nigdzie drukowane. Jego monografia została więc oparta na wielu rzetelnych i wiarygodnych dokumentach, materiałach źródłowych i archiwalnych. Aby zdobyć niektóre z nich, pan Tchoń musiał wyjeżdżać poza granice naszego kraju, m. in. do Lwowa. W ten sposób powstała książka rozpoczynająca się od czasów kształtowania się rzeźby terenu Pogórskiej Woli, następnie sięgająca czasów pierwszej wzmianki o miejscowości, poprzez kolejne wieki, wpisane w burzliwe dzieje naszego kraju, aż po czasy współczesne.

Spotkanie rozpoczęła p. dyrektor Regina Kiwior nawiązując do rocznicy stanu wojennego oraz witając wszystkich gości. Kolejno głos zabrali: p. Wójt Marcin Kiwior, p. dr J. Hebda, ks. St. Tokarski, ks. J. Borczewski, którzy wyrazili swoje refleksje związane z lekturą monografii. Następnie autor krótko zaprezentował sposób pozyskiwania materiałów oraz ideę, jak przyświecała mu podczas wielu lat pracy nad książką. Odniósł się także do fragmentów utworu, które odczytali: gospodarz naszej gminy, p. Marcin Kiwior, p. Teresa Kocoł, p. Anna Paździoch oraz p. Dorota Nowak.

W ostatniej części spotkania miało miejsce podsumowanie szkolnego konkursu wiedzy o naszej miejscowości pt. Pogórska Wola- moja mała ojczyzna, który zorganizowała i przeprowadziła p. Agnieszka Przyszlak- Kubicz. P. Wójt wręczył zwycięzcom oraz uczestnikom konkursu nagrody- książki p. Tchonia, które zostały ufundowane właśnie przez p. Wójta. Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce- Gabrieli Ciapraga- kl. II
II miejsce- Gabriela Jurek- kl. I A i Katarzyna Sitko- kl. III B
III miejsce- Wiktoria Soprych- kl. III A.

Spotkanie uświetnił też występ chóru oraz solistek: Agnieszki Partyki i Magdaleny Kiwior, które przygotowała p. Aneta Mikuś. Atrakcyjne były też prezentacje multimedialne o charakterze patriotyczno-historycznym opracowane przez p. Ewę Sumarę i p. Mariusza Maconia oraz dekoracja i wystawa zdjęć z książki wykonana przez p. Marię Kwaśniak. Również swoje talenty taneczne zaprezentowały dwie pary: uczniowie naszej szkoły: Katarzyna Różycka i Adrian Kasprzyk oraz Klaudia Kawa i Jakub Srebro- absolwent.

Po spotkaniu można było zakupić książkę, zdobyć autograf oraz podzielić się wrażeniami na temat utworu przy pysznym ciastku i herbatce. O „coś dla ciała” zadbała rodzina autora. Ten niezwykły dzień na pewno zapisze się w historii tej miejscowości.

Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia

11 grudnia odbył się etap rejonowy Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż. Podczas konkursu naszą szkołę reprezentowała Wiktoria Soprych, uczennica klasy III A, którą przygotowała p. Małgorzata Szymańska – opiekun SK PCK. Uczestnicy zmagali się z testem, przeprowadzonym w formie pisemnej. Ostatecznie Wiktoria uplasowała się na III miejscu. Serdecznie gratulujemy tak wysokiego wyniku!

Warto wspomnieć, że w szkolnych zmaganiach, które miały miejsce w trakcie Tygodnia Zdrowia w naszej szkole, brało udział 8 uczniów klas trzecich gimnazjum. Wszyscy wykazali się ogromną wiedzą z zakresu zdrowia, pierwszej pomocy oraz historii PCK, lecz tylko jeden uczeń, który uzyskał najwięcej punktów, mógł wziąć udział w etapie rejonowym tego konkursu.

Mikołaj znów u nas był!

7 grudnia, dzień po swoich imieninach, do naszej szkoły przybył niezwykły gość, który obdarowywał prezentami wszystkie grzeczne dzieci, młodzież oraz nauczycieli. Św. Mikołaj odwiedził każdą z klas szkoły podstawowej i gimnazjum. Wszyscy otrzymali podarunki. Ci, którzy nie zawsze zachowywali się właściwie, oprócz prezentów, otrzymali rózgi od towarzyszących Mikołajowi diabłów.

Jesteśmy pewni, iż w kolejnym roku rózgi w naszej szkole nie będą potrzebne!

Patriotyczne spotkanie w Bistuszowej

20 listopada przedstawiciele Szkolnego Klubu Historycznego im. AK wraz z p. dyrektor Reginą Kiwior, w odpowiedzi na zaproszenie Szkoły Podstawowej im. Oddziału Regina II Armii Krajowej w Bistuszowej, wzięli udział w Zadumie Patriotycznej. Odbyła się ona w gościnnych murach tej placówki.

Na spotkaniu obecne też były inne szkoły noszące imię Armii Krajowej. Gościem honorowym był p. pułkownik Jerzy Pertkiewicz, uczestnik walk partyzanckich z 17 października 1944 roku. W czasie Zadumy uczniowie czytali fragmenty Jego książki pt. „Regina II” Pluton Partyzancki Batalionu Barbara 16 PP Armii Krajowej Ziemi Tarnowskiej. Każdy fragment przeplatany był pieśnią patriotyczną. Potem miały miejsce wspomnienia, rozmowy, pytania, na które czasami brak odpowiedzi.

Listopadowe popołudnie, świece, zamyślenie i słowa: AKCJE ZBROJNE- ZAGŁADA- PAMIĘĆ, które stanowiły motto uroczystości, tworzyły niepowtarzalny nastrój. Dla uczniów także istotna była możliwość kolejnego spotkania z p. Pertkiewiczem, Wielkim Przyjacielem naszej szkoły.

Te chwile wzruszające chwile na zawsze zastaną w pamięci tak, jak i życzliwość okazana naszej delegacji przez organizatorów.

Nie tylko zdrowo, ale i smacznie, czyli Tydzień Zdrowia

Po raz kolejny odbył się w naszej szkole Tydzień Zdrowia, który trwał od 23 do 27 listopada. W jego ramach zorganizowanych było wiele atrakcji związanych z promocją zdrowego stylu życia, które obejmowały poszczególne dni tygodnia.

We wtorek gimnazjaliści spotkali się z trenerami programu profilaktycznego NOE prowadzonego przez Gminny Punkt Konsultacyjny do Spraw Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Podczas zajęć poznali przyczyny, skutki i oznaki uzależnień od alkoholu i narkotyków a przez ćwiczenia dramowe mogli doświadczyć uczuć i emocji towarzyszących osobom uzależnionym. Popołudnie zaś młodzież spędziła na zabawie podczas dyskoteki andrzejkowej.

W środę odbyła się Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia dla uczniów gimnazjum zorganizowana przez zarząd PCK, którego opiekunem jest p. Małgorzata Szymańska. Następnie miały miejsce spotkania z dietetykiem, p. Kingą Niedospiał. Uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej zostali zapoznani z zasadami zdrowego odżywiania, zaś gimnazjaliści poznali skutki złego odżywiania oraz najczęstsze choroby związane z niewłaściwą dietą.

W czwartek na spotkanie z klasami I-III szkoły podstawowej przybył nasz absolwent, kelner, Sebastian Kapustka, który opowiadał dzieciom o swej pracy, zdradzał tajniki kelnerskiego kunsztu oraz odpowiadał na liczne pytania. Po południu zaś uczniowie starszych klas szkoły podstawowej uczestniczyli w dyskotece andrzejkowej, podczas której miał miejsce pokaz tańców w wykonaniu Katarzyny Różyckiej z klasy V i Adriana Kasprzyka z klasy IA gimnazjum. Pomysłodawczynią i koordynatorką tej tanecznej uczty była p. Urszula Zydroń.

Ostatniego dnia, w piątek, odbyło się uroczyste podsumowanie Tygodnia Zdrowia podczas apelu. Najpierw uczniowie klasy III a szkoły podstawowej pod kierunkiem p. Moniki Biały przedstawili Zdrowy pokaz mody, który wywołał aplauz wśród publiczności. Kolejno wystąpili najmłodsi uczniowie z oddziału „O” i zatańczyli oraz wykonali piosenki dotyczące odżywiania. Dodać należy, iż jedna z nich była w języku angielskim. Dzieci przygotowały do występu panie: Alicja Kalita, Anna Kwapniewska i Aneta Mikuś.

Po części artystycznej nastąpiła długo oczekiwana przez wszystkich chwila rozstrzygnięcie konkursów.
„Zdrowoludki”:
I miejsce- Urszula Urbaś – kl. 1 b
II miejsce- Martyna Bednarska kl. 2 a
III miejsce- Daria Kobel kl. 3 a
„Przepis na zdrowie”:
I miejsce- Emilia Makuch kl. IV a
II miejsce- Martyna Sitko i Aleksandra Duch kl. V
III miejsce- Agata Wywrot kl. VI b
Wyróżnienie:
-Paulina Tryba i Wiktoria Soprych kl. III A
-Gabriela Ciapraga kl. II
„Logo Szkoły Promującej Zdrowie”:
I miejsce- Emilia Dobosz kl. IV b
II miejsce- Daria Berdychowska kl. VI b
III miejsce- Weronika Michoń kl. VI b
Wyróżnienie:
Beata Michoń- kl. I A
Krzysztof Tryba- kl. I A
„Piramida zdrowia” – konkurs międzyklasowy:
I miejsce- kl. V
II miejsce- kl. IV a
Wyróżnieni: klasa VI a, III B.

Oprócz powyższych dni tematycznych codziennie przez cały Tydzień Zdrowia działało stoisko ze zdrową żywnością, cieszące się niezwykłą popularnością. Można było tam nabyć sałatki owocowe, kanapki-zwierzątka, marchewkowe paluszki oraz liczne owoce. W holu szkoły na I piętrze była zorganizowana też wystawa prac konkursowych. W tym roku również nauczyciele aktywnie włączyli się do akcji zdrowia i dzielili się przygotowanymi zdrowymi i smakowitymi specjałami, np. pieczonym chlebem, pasztetem z białej fasoli, ciasteczkami, sałatkami itp.

Tydzień Zdrowia to bez wątpienia czas, kiedy wszyscy, uczniowie i nauczyciele, z ogromną radością przybywali do szkoły, gdyż każdego dnia czekała na nich jakaś niespodzianka. Z pewnością możemy powiedzieć, iż nasza szkoła - to zdrowa szkoła.

Zapraszamy do galerii.

Zaproszenie na spotkanie autorskie

Wójt Gminy Skrzyszów, Dyrektor ZSPiG oraz Grono Pedagogiczne zapraszają na spotkanie autorskie z Panem Władysławem Tchoniem, które odbędzie się 13.12.2015r. (niedziela) w budynku szkoły o godz. 17.00.

Informacja o zebraniu

Informujemy, że w dniu 19.11.2015 o godz. 16.30 odbędzie się szkolne zebranie z rodzicami. Rozpocznie się ono krótkim spotkaniem z p. policjantką w sali gimnastycznej, podczas którego zostaną przekazane informacje dotyczące między innymi: dopalaczy, e-papierosów oraz zagrożeń internetowych.

Serdecznie zapraszamy.

Obchody Święta Niepodległości

10 listopada społeczność naszej szkoły uczciła 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas apelu, poświęconego Ojczyźnie i wolności, uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem p. Haliny Pajor podkreślali, iż 11 listopada to symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Przepiękne utwory poetyckie przypomniały historię naszego narodu, zaś pieśni patriotyczne, wykonane przez solistów i chór szkolny prowadzony przez p. Anetę Mikuś, poruszyły zebranych. Występy uatrakcyjniła przygotowana przez p. Mariusza Maconia prezentacja multimedialna i animacje walk oraz zmian na mapie Polski na przestrzeni wieków.

Pani dyrektor, Regina Kiwior, podziękowała za przygotowanie tej atrakcyjnej lekcji historii oraz zachęciła dzieci i młodzież do uczczenia Święta Niepodległości poprzez udział w wielu wydarzeniach i imprezach organizowanych na terenie naszej gminy i powiatu.

Na Zlocie Niepodległościowym w Łowczówku

9 listopada członkowie Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej wraz z p. Dyrektor, Reginą Kiwior, uczestniczyli w XVII Zlocie Niepodległościowym w Łowczówku na cmentarzu wojennym nr 171. Uroczyste obchody 101. rocznicy bitwy pod Łowczówkiem rozpoczęły się Mszą Św. polową w intencji Ojczyzny oraz poległych i zmarłych Legionistów. Po nabożeństwie odśpiewano hymn państwowy oraz miały miejsce wystąpienia zaproszonych gości. Kolejno odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową, po której nastąpił moment składania wieńców i wiązanek kwiatów.

Delegacja z naszej szkoły już kolejny rok z rzędu wzięła udział w tych ważnych i pięknych, patriotycznych uroczystościach organizowanych przez władze powiatu i regionu oraz oddała hołd wszystkim bohaterom Ojczyzny. Dzięki corocznym zlotom historia bohaterów spod Łowczówka będzie trwać wiecznie a wzruszające wspomnienia z tego miejsca pozostaną drogimi sercu i pamięci naszych uczniów.

Śniadanie daje moc

Piątek, 6 listopada, upłynął dzieciom z edukacji wczesnoszkolnej pod hasłem: ŚNIADANIE DAJE MOC. Już od pierwszego lekcyjnego dzwonka klasy pierwsze, drugie i trzecie, łącząc się z uczniami z innych szkół w całej Polsce, przygotowywały się do swoich śniadanek.

Kolorowe kubeczki, talerzyki, potrzebne sztućce, niezliczone ilości serwetek, a co najważniejsze, wypełnione po brzegi zdrowymi produktami spożywczymi: owocami i warzywami, pojemniki zwiastowały nie tylko dobrą zabawę, ale i wielobarwne, zdrowe, smaczne śniadanko.

Wykonane samodzielnie kanapkowe ludziki, owocowo-warzywne stwory i zwierzaki miały dzieciom uświadomić, jak ważną sprawą jest zjedzenie sytego śniadania- niezbędnego „paliwa” na cały dzień. Doskonałą zabawą okazało się wspólne przygotowywanie posiłków, ale jeszcze milsze było ich spożywanie i dzielenie się nimi z wychowawcami i panią Dyrektor.

Te nietypowe, oparte na kreatywności zajęcie nie tylko dostarczyły wielu wrażeń i przyjemności, ale były również doskonałą lekcją edukacyjną prowadzoną w ramach realizowanego programu Śniadanie daje moc.

Zapraszamy do galerii i jeszcze jednej fotorelacji.

Spotkanie z policjantkami

O zagrożeniach współczesnego świata, narkotykach, dopalaczach i cyberprzemocy opowiadały uczniom klas IV-VI szkoły podstawowej i gimnazjum podczas spotkania 5 listopada panie policjantki z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej w Tarnowie: st. sierż. Ewelina Fiszbain i asp.szt. Agnieszka Szyrlhuber. Panie przestrzegały przed tym, jak nie paść ofiarą cyberataków, wskazywały, gdzie szukać pomocy oraz zachęcały do asertywności w kontaktach z nieznajomymi. Gimnazjalistom uświadamiały też skutki uzależnień oraz poinformowały o konsekwencjach prawnych ryzykownych zachowań.

Uczniowie mieli też możliwość zadawania pytań a goszczące w szkole panie udzielały na nie wyczerpujących odpowiedzi.

Wyśpiewali sukcesy…

Uczniowie naszej szkoły 5 listopada wzięli udział z XI Przeglądzie Pieśni Patriotycznych i Żołnierskich, który odbył się w Pleśnej. W tym muzycznym konkursie wystąpili reprezentanci wielu szkół podstawowych i gimnazjów z całego powiatu prezentujący swe umiejętności w kategorii solistów oraz zespołów wokalnych.

Uczniowie szkoły podstawowej: Dominika Baran, Małgorzata Łączak, Agata Wywrot, Paulina Zych, Konrad Armatys, Jakub Stelamch i Mateusz Urbaś wyśpiewali II miejsce w kategorii zespołów wokalno-instrumentalnych szkół podstawowych, zaś gimnazjalistki: Aleksandra Kamień i Agnieszka Partyka zajęły I miejsce również w tej kategorii. Jury konkursowe wyróżniło w szczególny sposób Agnieszkę Partykę, która otrzymała nagrodę specjalną za „piękny głos i wirtuozerską grę na instrumencie”. Uczniów do konkursu przygotowała p. Aneta Mikuś.

Serdecznie gratulujemy tak wysokich lokat i życzymy jeszcze wielu sukcesów muzycznych!

III miejsce w X Powiatowym Konkursie Historycznym Od Oleandrów do Łowczówka

4 listopada odbył się w Tuchowie X Powiatowy Konkurs Wiedzy Historycznej Od Oleandrów do Łowczówka. Konkurs zorganizowany był przez PTTK w Tarnowie przy wsparciu Ministra Obrony Narodowej, Urzędu Miasta Tarnowa i Starostwa Powiatowego w Tarnowie. Jak co roku uczniowie naszej szkoły, którzy przygotowywali się do zmagań konkursowych pod kierunkiem p. dyrektor Reginy Kiwior, znakomicie się zaprezentowali.

Uczniowie gimnazjum kolejny już raz znaleźli się na podium. Tym razem było to III miejsce. Wywalczył go trzyosobowy zespół złożony z uczniów klasy I A w składzie: Beata Michoń, Tomasz Kwiek i Jakub Kiwior. Również w konkursie wzięła udział reprezentacja szkoły podstawowej, tj. Dominika Tryba, Łukasz Bugajski i Karol Mądel z kl. VI a. Szóstoklasiści zajęli VI miejsce. Gratulujemy uczniom i ich opiekunowi oraz życzymy dalszych sukcesów!

Pierwsze spotkanie z monodramem

29 października uczniowie gimnazjum oraz klasy 5 i 6 szkoły podstawowej mieli okazję zobaczyć spektakl teatralny Spór o zamek, czyli Ostatni Zajazd na Litwie. Monodram według Pana Tadeusza Adama Mickiewicza przedstawił znany, krakowski aktor - Andrzej Jurczyński.

Monodram to bardzo szczególny utwór dramatyczny, który wymaga od aktora wielkich umiejętności i niezwykłej pamięci, dlatego w sztukach tego rodzaju zobaczyć można z reguły tylko wybitnych, bardzo doświadczonych artystów. Aktor musi bowiem zainteresować widownię nie tylko przedstawianą treścią utworu, ale także wyrazić gestem, ruchem i mimiką wszystko to, co zwykle czyni cały zespół aktorski.

W ciągu występu p. Andrzej Jurczyński wcielał się w kilka postaci, naśladując różnorodne charaktery i zachowania, modulując głos. Większość widzów odniosła wrażenie, że na scenie nie było jednej osoby, ale całe grono aktorów. Dodatkowym atutem przedstawienia był świetnie dobrany podkład muzyczny.

Młodzież w skupieniu i z uwagą oglądała popis aktorski i poznała klasykę literatury polskiej.

Każde dziecko wie, co to znaczy być bezpiecznym na drodze

28 października klasy drugie i trzecie szkoły podstawowej już po raz kolejny spotkały się z dzielnicowym, młodszym aspirantem p. Krzysztofem Liszką, który omówił zasady bezpiecznego poruszania się po chodnikach, drodze i poboczach. Wspólnie z dziećmi przypomniał znaki drogowe oraz wskazał na ich znaczenie w życiu codziennym dla poruszających się w ruchu lądowym.

Pan policjant chętnie odpowiadał na pytania uczniów, za każdym razem wskazując na ważność dbania o bezpieczeństwo własne i innych na drodze.

Zapraszamy do galerii

Udział w sesji naukowej w Krakowie

23 października członkowie Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej z klasy IA i IB gimnazjum wraz z p. dyrektor Reginą Kiwior wzięli udział w sesji naukowej w Liceum Zakonu Pijarów w Krakowie. Była ona zorganizowana w związku z wojewódzkim konkursem pt. Polacy bez Ojczyzny. Losy Polaków na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej w latach 1946–2015, który jest realizowany w ramach IV edycji projektu edukacyjnego „Kresy” - polskie ziemie wschodnie w XX wieku, włączonego do Małopolskiego Programu Edukacji Patriotycznej i Obywatelskiej.

Podczas sesji młodzież wysłuchała wykładu o codzienności Polaków w sowieckiej rzeczywistości lat 1946-1953 na przykładzie Lwowa oraz o losach Kościoła rzymskokatolickiego na Kresach Wschodnich Drugiej Rzeczpospolitej po II wojnie światowej. Po wykładach Małopolski Kurator Oświaty, p. Aleksander Palczewski, przekazał informacje o projekcie i jego założeniach. Uczniowie bardzo wiele dowiedzieli się o Kresach i z jeszcze większym entuzjazmem podeszli do realizacji zadań projektowych.

Uwaga!

Przypominamy, że dzień 2 listopada 2015 r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.

Być zdrowym jak ryba dzięki pracowitości pszczół!

20 października w szkole zawitali członkowie Pogórskiego Związku Pszczelarzy: p.Stanisław Korzeniowski oraz p. Jerzy Kiwior. Lokalni pszczelarze gościli u uczniów zerówki oraz edukacji wczesnoszkolnej, chętnie opowiadając o tym, jak powstaje miód.

Dzieci mogły dowiedzieć się, jak żyją pszczoły, jaka panuje wśród tych owadów hierarchia, w jaki sposób pracują i gromadzą zapasy w ulach. Poznały też, na czym polega praca pszczelarza oraz zobaczyły przyrządy oraz przedmioty potrzebne do jej wykonywania.

Nie zabrakło także wielu cennych informacji dotyczących wartości odżywczych tego przysmaku oraz jego wielorakiego zastosowania, nie mówiąc już o nieocenionym smaku, czego mógł każdy doświadczyć, smakując miodu na zakończenie spotkania.

Zapraszamy do galerii

Skąd się wzięła sól w Wieliczce, czyli wycieczka do kopalni

19 października uczniowie klasy II a, b i c szkoły podstawowej wraz z wychowawczyniami: p. Teresą Kocoł, p. Małgorzatą Szymańską i p. Agnieszką Rzepką-Barnaś udali się na wycieczkę do kopalni soli w Wieliczce. O godz. 7:45 rozbrzmiewał gwar dzieci, które, mimo jeszcze dość wczesnej pory, były niezwykle podekscytowane oraz pełne energii i radości.

Kopalnia soli w Wieliczce to unikatowe miejsce. Od 1978 r. jest wpisana przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody. Na początku uczestnicy wycieczki zeszli z przewodnikiem po 380 drewnianych schodach. Podziwiali olbrzymie wyrobiska, podziemne jeziora solankowe i kaplice wykute w soli. Następnie wysłuchali opowieści o ciężkiej pracy górników, o koniach pracujących pod ziemią oraz legendy o św. Kindze, która skarb – sól na polskie ziemie sprowadziła. Następnie wycieczkowicze w komorze Lill Górna, w pierwszym na świecie podziemnym kinie 5D, obejrzeli film o historii kopalni i znaczeniu soli. Kolejno wszyscy zajęli miejsca przy ponad 20 interaktywnych stanowiskach (aplikacje, gry, wirtualna rzeczywistość, kinect). Prezentowane aplikacje przyjmują różnorodne formy i poruszają odmienne treści. Korzystając z nich z łatwością można przyswoić wiedzę z zakresu wielu nauk: historii, geologii, chemii, fizyki czy języka polskiego.

Wyjazd do kopalni soli w Wieliczce był dla wszystkich uczniów klas drugich wspaniałą lekcją. Dzieci wróciły do szkoły uśmiechnięte i zadowolone a dodatkowo zyskały spory zasób nowej wiedzy.

Zapraszamy do galerii

Małopolskie Dyktando Niepodległościowe

Już po raz drugi uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wzięli udział w III Małopolskim Dyktandzie Niepodległościowym Po polsku o historii. Nasza szkoła znalazła się w gronie 368 małopolskich placówek, które zgłosiły swój udział w tym wydarzeniu organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Krakowie wspólnie ze Stowarzyszeniem Polonistów i Fundacją „Zawsze warto”.

Uczennica klasy I gimnazjum, Krystyna Furtak, zdobyła ponad 90 % punktów możliwych do uzyskania i znalazła się wśród zaledwie 20 uczniów z powiatu tarnowskiego, którzy zakwalifikowali się do etapu rejonowego.

Gratulujemy Krysi oraz jej opiekunowi naukowemu, p. Agnieszce Przyszlak-Kubicz, sukcesu i życzymy powodzenia w zmaganiach ortograficznych!

Kolejne spotkanie w Dąbrach

18 października członkowie Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej wraz z p. Kingą Soprych uczestniczyli w uroczystościach rocznicowych Akcji „Burza” i walk oddziału Regina II 16. Pułku Piechoty AK w Dąbrach.

Najpierw wzięli udział w Mszy Św., podczas której niezwykle przejmujące i głęboko patriotyczne kazanie wygłosił kapelan środowiska kombatanckiego żołnierzy i rodzin AK. Kolejno złożyli hołd poległym żołnierzom przy monumencie wraz z delegacjami kombatanckimi, samorządowymi i przedstawicielami organizacji społecznych. W tym miejscu głos zabrał również Przyjaciel naszej szkoły, uczestnik wydarzeń w Dąbrach, p. płk Jerzy Pertkiewicz. Przypomniał on o potrzebie pamięci o czynie zbrojnym Polskiego Państwa Podziemnego oraz podziękował wszystkim za obecność.

Zapraszamy do galerii

Za każdy uśmiech twój...- czyli podziękowanie dla nauczycieli

15 października społeczność naszej szkoły uroczyście obchodziła Dzień Edukacji Narodowej. Był to najlepszy czas, aby podziękować nauczycielom za trud ich codziennej pracy i złożyć życzenia. Spotkanie rozpoczęła p. dyrektor Regina Kiwior, która przywitała przybyłych gości: p. wójta Marcina Kiwiora, ks. proboszcza Jerzego Borczewskiego, radnych z naszej miejscowości: p. Marcina Trybę i p. Andrzeja Wzorka, przedstawicielki Rady Rodziców: p. Dorotę Bugajską i p. Marzenę Korus, nauczycieli i uczniów oraz niezwykle ważnych gości- emerytowanych pracowników naszej szkoły.

W tym szczególnym dniu uczniowie klas I gimnazjum zostali przyjęci w poczet gimnazjalistów. Złożyli oni uroczyste ślubowanie, deklarując dołożenie wszelkich starań, aby współtworzyć właściwy wizerunek szkoły. P. Regina Kiwior życzyła im powodzenia, wielu sukcesów oraz jak najlepszego rozwijania talentów i pasji.

Kolejno p. dyrektor wręczyła Nagrody Dyrektora Szkoły nauczycielom: p. Monice Biały, p. Agnieszce Chomicz - Trybie, p. Annie Dereń, ks. Romanowi Górowskiemu, p. Danucie Kilian, p. Anecie Mikuś, p. Halinie Pajor, p. Annie Paździoch, p. Agnieszce Przyszlak- Kubicz, p. Kindze Soprych oraz pracownikom administracji i obsługi: p. Krystynie Gimzie, p. Bernadetcie Okrzesie, p. Celinie Pęcak, p. Marii Stolarz. Później przekazała wyróżnienia za pracę następującym nauczycielom: p. Teresie Cup, p. Agnieszce Korus, p. Annie Kwapniewskiej, p. Marii Kwaśniak, p. Marcie Smoter, p. Małgorzacie Szymańskiej, p. Urszuli Zydroń, p. Rajmundowi Kapustce, p. Mariuszowi Maconiowi.

Następnie głos zabrał p. wójt, który mówił o trudnej i ważnej pracy nauczyciela, złożył serdecznie życzenia wszystkim pedagogom oraz wręczył Nagrody Wójta Gminy p. Reginie Kiwior, p. Reginie Krupie i p. Ewie Sumarze.

Po części oficjalnej młodzież przedstawiła kilka zabawnych scenek z życia szkoły oraz wyraziła wdzięczność nauczycielom pięknymi słowami wierszy. Część artystyczną przygotowały panie: Grażyna Grzegorzak i Aneta Mikuś oraz wychowawczynie klas I: p. Anna Dereń i p. Agnieszka Przyszlak- Kubicz.

Na zakończenie w imieniu rodziców głos zabrała p. Dorota Bugajska, która złożyła wszystkim pedagogom i pracownikom szkoły najserdeczniejsze, z serca płynące życzenia.

Zapraszamy do galerii

O pokorze i miłosierdziu w Dniu Papieskim

Uczniowie zerówki oraz klas I-VI szkoły podstawowej 16 października, w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, uczestniczyli w przedstawieniu kukiełkowym pt. Przydrożna kapliczka. Była to niesamowita lekcja o pokorze i miłosierdziu, gdzie świat materialny zderzył się ze światem duchowym. Prostota formy a zarazem bogactwo treści bliskich każdemu człowiekowi skłoniło do refleksji i zadumy.

Dzieci w skupieniu i z uwagą wsłuchiwały się w kwestie wypowiadane przez bohaterów inscenizacji i śledziły rozwój wydarzeń. Mamy nadzieję, iż przesłanie utworu, zawarte w słowach św. Jana Pawła II: Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi na zawsze pozostanie w pamięci uczniów.

W Dniu Komisji Edukacji Narodowej wszystkim Nauczycielom naszej szkoły składamy najserdeczniejsze podziękowania za codzienny trud kształtowania naszych serc i umysłów. Życzymy, aby nie zabrakło Państwu zapału, abyście uczyli nas pokonywania zła i kierowania się w życiu tylko dobrem. Niech ta odpowiedzialna praca stanowi źródło satysfakcji i daje poczucie dobrze spełnionej misji.

Niezwykła lekcja miłosierdzia

Zbigniew Strzałkowski to polski duchowny, franciszkanin, misjonarz, męczennik urodzony w Zawadzie niedaleko Tarnowa. Droga powołania zawiodła go do Peru, gdzie był jednym z pierwszych duchownych, którzy rozpoczęli pod koniec listopada 1988 r. pracę misyjną w andyjskim Pariacoto. W 1991 r. wraz z ojcem Michałem Tomaszkiem został zamordowany przez terrorystów z organizacji Świetlisty Szlak w miejscu swej posługi kapłańskiej. W 1996 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny a w 2015 r. papież Franciszek promulgował dekret o męczeństwie o. Zbigniewa Strzałkowskiego. Odtąd przysługuje mu tytuł Czcigodnego Sługi Bożego. 5 grudnia br. w Chimbote w Peru odbędzie się jego beatyfikacja. W związku z tym naszą szkołę odwiedził brat o. Zbigniewa, który przedstawił społeczności szkolnej zdjęcia z rodzinnych archiwów oraz przybliżył postać przyszłego błogosławionego. Mówił o tym, jakim był chłopcem, co lubił robić, jaki miał stosunek do drugiego człowieka. Ze wzruszeniem wszyscy obejrzeli film o życiu i niespodziewanej, okrutnej śmierci o. Zbigniewa.

Pani dyrektor, Regina Kiwior, podziękowała panu Strzałkowskiemu za obecność i wyraziła nadzieję na kolejne spotkanie w murach naszej szkoły.

Po spotkaniu uczniowie należący do Koła Misyjnego przedstawili program artystyczny dotyczący misji oraz zagrożeń współczesnego świata. Ich występ oraz niezwykle poruszające obrazy zawarte w prezentacji multimedialnej skłaniały do refleksji.

Ten pełen przeżyć dzień zorganizowała ks. Roman Górowski i za podjęcie ciekawej inicjatywy uczniowie podziękowali mu gromkimi brawami.

Zapraszamy do galerii

Lekcja przyrody w plenerze

Korzystając ze słonecznej, jesiennej pogody uczniowie klas czwartych wraz z wychowawczyniami: p. Reginą Krupa i p. Anetą Mikuś udali się do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Polichtach. Na miejscu czekała na nich pani przewodnik, która oprowadziła dzieci po ścieżce dydaktycznej. Podczas spaceru uczniowie poznali chronione gatunki roślin i zwierząt oraz funkcjonowanie ekosystemu leśnego i wodnego – stawu. Uczyli się również rozpoznawać drzewa liściaste i iglaste a także poznali odgłosy zwierząt leśnych.

Po długim spacerze czwartoklasiści mile spędzili czas przy ognisku przygotowanym przez rodziców. Ta nietypowa lekcja przyrody w plenerze na pewno na długo pozostanie w pamięci.

Zapraszamy do galerii

Odkrywali tajemnice Tarnowa

W ramach Tygodnia Turystyki Młodzieżowej organizowanego przez Oddział PTTK Ziemi Tarnowskiej i Koła Przewodników „Leliwa” uczniowie klasy II gimnazjum wzięli udział w wycieczce do Tarnowa pod opieką p. Kingi Soprych i p. praktykanta Mateusza Mazura.

Najpierw gimnazjaliści udali się do Muzeum Okręgowego, gdzie zobaczyli wystawę pt. Romowie. Historia i kultura i poznali ich barwne dzieje oraz tradycje. Tu również obejrzeli ekspozycję rowerów z różnych epok. Kolejno wraz z przewodnikiem przemierzyli ulice Starówki, poznali dzieje miasta i rozmaite, najciekawsze zakątki Tarnowa. Mogli spojrzeć na Tarnów z innej perspektywy, z dala od codziennego zgiełku, przystanąć i docenić bogactwo oraz historyczne znaczenie miasta.

Również niezwykle interesujące było odwiedzenie kirkutu- cmentarza żydowskiego założonego w XVI w., jednego z najstarszych i najciekawszych cmentarzy w południowej Polsce.

Po ciekawej lekcji historii i sztuki uczniowie zadowoleni wrócili do szkoły.

„Radni” zostali wybrani

29 września 2015 r. w gimnazjach całej gminy odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Gminy Skrzyszów. W głosowaniu wzięli udział wszyscy uczniowie gimnazjów i szóstoklasiści. Młodzież wybrała swoich przedstawicieli, którzy już wkrótce spotkają się na inauguracyjnej sesji. Naszą szkołę będą reprezentowali:
Aleksandra Kamień
Katarzyna Kara
Beata Michoń
Karolina Sztorc.
Dziewczęta zasiądą w gronie 17 uczniów, których kadencja potrwa dwa lata. Gratulujemy młodym „radnym” i życzymy owocnej pracy.

Zapraszamy do galerii

Śladami bł. Karoliny Kózkówny

28 września uczniowie gimnazjum pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego: p. Teresy Cup, p. Kingi Soprych, p. Rajmunda Kapustki i ks. katechety Romana Górowskiego wybrali się do Zabawy, by podążać szlakiem bł. Karoliny Kózkówny, męczennicy ziemi tarnowskiej.

Najpierw wspólnie przeszli drogą krzyżową prowadzącą przez nieco podmokłą łąkę oraz mroczny las a wyznaczoną śladami męczeństwa Błogosławionej. Wzruszające słowa rozważań przy poszczególnych stacjach skłaniały do przemyśleń dotyczących sensu życia oraz wyboru właściwej drogi.

Kolejno młodzież odwiedziła dom Kózkówny, w którym mieści się muzeum. Dwie izby: jedna dla zwierząt i druga- mieszkalna są niezwykle skromne. Duże wrażenie robi widok klęczącej przy łóżku, młodej, modlącej się dziewczyny. To figurka Karoliny, wyglądająca jak żywa.

Wyjazd ten był dla młodych ludzi prawdziwym duchowym przeżyciem i skłonił do rozważań nad tym, co naprawdę w życiu ważne.

Przy grobach naszych narodowych bohaterów w Warszawie

19 i 20 września, na tydzień przed 75. rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego, członkowie Szkolnego Klubu Historycznego im. AK wzięli udział w wycieczce do Warszawy pod opieką p. dyrektor R. Kiwior oraz nauczycieli, również członków tego klubu: p. A. Przyszlak - Kubicz, p. K. Soprych oraz p. E. Sumary. Wyjazd ten był szczególną lekcją historii i patriotyzmu.

Wycieczka rozpoczęła się od oddania hołdu Alkowi, Rudemu i Zośce, bohaterom słynnej akcji pod Arsenałem, znanym z lektury A. Kamińskiego pt. Kamienie na szaniec, których groby znajdują się na cmentarzu wojskowym na Powązkach. Uczniowie znali lekturę, ale dopiero widok ogromnej ilości grobów młodych ludzi, często w ich wieku, którzy oddali swoje życie za ojczyznę w czasie wojny i w czasie powojennego reżimu komunistycznego, uświadomił im, czym było ich poświęcenie i idea, jakiej wiernie służyli.

Na tym cmentarzu odwiedzili także groby innych wielkich postaci, m.in.: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zofii Nałkowskiej, Juliana Tuwima, Aleksandra Kamińskiego. Uczniowie zapalili też znicze przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej z 2010 roku.

Kolejno uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum „Pawiak”, które było świadkiem masowych zbrodni, wstrząsających okupowaną w czasie wojny Warszawą. Oprócz zrekonstruowanych cel więziennych z okresu II wojny światowej, korytarza więziennego, celi śmierci zwiedzający mieli okazję spotkać się i wysłuchać wspomnień świadka historii, więźnia Pawiaka i Oświęcimia.

Jednym z głównych punktów programu wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki oddziałującej obrazem, światłem i dźwiękiem ekspozycji muzealnej młodzież poznała i lepiej rozumiała powstańczą rzeczywistość. Niezapomnianym przeżyciem było przejście ciemnymi, wąskimi kanałami w zupełnej ciszy tak, jak to robili mieszkańcy okupowanej stolicy. Niezwykle sugestywna wizualizacja wydarzeń z okresu wojny, oglądana z wnętrza prawdziwego samolotu, unaoczniła im, jak bardzo Warszawa była zniszczona w czasie wojny.

Uczniowie zwiedzili także Muzeum ks. J. Popiełuszki. Trudno im było zrozumieć, że tyle lat po wojnie też ginęli ludzie, mordowani w tak okrutny sposób i to tylko za to, iż upominali się o wolność i godność innych.

Miłym akcentem wycieczki było zwiedzanie przepięknych o tej porze roku Łazienek, gdzie bogactwo roślin i znajdującego się tam kolorowego ptactwa prawdziwie zachwyciło.

Wielu uczniów po raz pierwszy zobaczyło Zamek Królewski, Syrenkę oraz Grób Nieznanego Żołnierza, znany z transmisji wszystkich ważniejszych, patriotycznych uroczystości. Z radością odnaleźli na ścianie tego obiektu, wśród nazw miejsc bitew, Łowczówek, gdzie co roku uczestniczą w uroczystościach niepodległościowych.

Wyjazd do stolicy, dla wielu młodych ludzi pierwszy w życiu, był okazją zobaczenia ciekawych i przepełnionych pamięcią historyczną miejsc. Wierzymy, że pozwolił on nie tylko pogłębić wiedzę, ale także nauczy szacunku dla bohaterów narodowych i ważnych wydarzeń historycznych. Chcemy uczyć poszanowania historii naszego kraju, kształtować wśród młodzieży postawy patriotyczne i chronić przed zapomnieniem ważne miejsca i ludzi, gdyż pomni słów jednego z największych Polaków- J. Piłsudskiego wiemy, że: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

Apel z okazji rocznicy napaści rosyjskiej na Polskę

17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski. Rocznicę tej agresji na nasz kraj uczniowie szkoły uczcili podczas apelu przygotowanego przez p. Mariusza Maconia.

Dzięki prezentacji multimedialnej społeczność szkolna mogła przenieść do 1939 r. i prześledzić losy naszej ojczyzny oraz Polaków w czasie II wojny światowej. Nie zabrakło także nawiązań do obchodów Światowego Dnia Sybiraka oraz obrazów zsyłek i wywózki.

P. dyrektor Regina Kiwior podziękowała p. Maconiowi za niezwykle ciekawą i żywą lekcję historii.

Udział w obchodach Dnia Sybiraka

17 września, w dniu 76. rocznicy agresji Związku Radzieckiego na Polskę, członkowie Szkolnego Klubu Historycznego im. AK wraz z opiekunami: p. dyrektor Reginą Kiwior i p. Kingą Soprych, wzięli udział w obchodach Dnia Sybiraka w Tarnowie.

Najpierw uczestniczyli w uroczystości przed Pomnikiem Ofiar Stalinizmu, którą rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego. Sybir to mocne, wyraziste słowo dla każdego Polaka. Dzień Sybiraka pogłębia świadomość patriotyczną narodu- mówił Jan Kita, prezes tarnowskiego oddziału Związku Sybiraków. Po oficjalnych wystąpieniach odczytano Apel Pamięci a następnie zebrani złożyli wieńce i wiązanki. Ceremonię przed pomnikiem zakończyło wspólne odśpiewanie Marszu Sybiraków i Roty.

Kolejno wszyscy udali się do Kościoła Księży Filipinów, gdzie uczestniczyli w Mszy Św. w intencji poległych i pomordowanych na Wschodzie. Następnie w Auli Wyższego Seminarium Duchownego obejrzeli wzruszające widowisko poetyckie pt. Za Ural hen precz!, pokazujące drogę na nieludzką ziemię w nieludzkich warunkach.

Dla członków klubu obchody te miały szczególny wymiar, gdyż mogli oddać hołd pomordowanym oraz spotkać się ze świadkami tej przerażającej i trudnej historii naszego narodu.

Zapraszamy do galerii

Uczciliśmy pamięć patronki

11 września, w przeddzień rocznicy tragicznej śmierci patronki, Heleny Marusarzówny, społeczność naszej szkoły obchodziła jedno z ważniejszych dla nas świąt w roku- Święto Szkoły.

Obchody zainaugurowała Msza Św. za duszę H. Marusarzówny oraz innych ofiar II wojny światowej odprawiona w kościele parafialnym, podczas której ks. Roman Górowski przypomniał o wartości patriotyzmu i honoru w życiu każdego człowieka.

Kolejna część uroczystości miała miejsce przy Pomniku Pomordowanych w Pogórskiej Woli. Tu obecni byli licznie przybyli goście, tj.: Wójt Gminy Skrzyszów p. Marcin Kiwior, p. płk Jerzy Pertkiewicz, ks. dziekan Jerzy Borczewski, przewodniczący Rady Gminy p. Czesław Boruch, radni z naszej miejscowości: p. Jan Świątek, p. Marcin Tryba, p. Andrzej Wzorek, podkom. Robert Kozak z KMP w Tarnowie, dyrektorzy placówek oświatowych z całej gminy, przedstawiciele Rady Rodziców, zaprzyjaźnione szkoły noszące imię H. Marusarzówny z Zakopanego oraz Woli Rzędzińskiej, delegacja XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Tarnowie wraz z p. dyrektor Ewą Witecką oraz nauczyciele i uczniowie naszej szkoły należący do Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej. W tym roku również swoją obecnością zaszczycił nas 6 Batalion Powietrznodesantowy z Gliwic i przedstawiciel wojsk lądowych z Krakowa p. ppor. Anna Kaczmarczyk. Obecni byli także mieszkańcy nie tylko naszej miejscowości, ale również sąsiednich wsi.

Po przywitaniu przybyłych gości przez p. dyrektor Reginę Kiwior odbył się apel poległych poprowadzony przez dowódcę 6 Batalionu Powietrznodesantowego. Następnie żołnierze oddali trzykrotną salwę honorową, której dźwięk poniósł silnie wiejący wiatr na wszystkie strony świata. Po modlitwie w intencji rozstrzelanych w pobliskim lasku, odprawionej przez ks. dziekana, przy dźwiękach werbli, delegacje złożyły kwiaty i oddały hołd ofiarom zbrodni.

Ważnym elementem było przyjęcie kilkunastu uczniów oraz trojga nauczycieli do Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej, którego dokonał prawdziwy Bohater i Przyjaciel naszej szkoły, płk Jerzy Pertkiewicz.

Trzecia część obchodów Święta Szkoły miała miejsce w sali gimnastycznej, gdzie zebrani goście mogli obejrzeć spektakl osnuty na kanwie wydarzeń z życia Heleny, pięknej góralki, żarliwej patriotki i mistrzyni sportów narciarskich, w wykonaniu uczniów gimnazjum pod kierunkiem p. Agnieszki Przyszlak- Kubicz. Niezwykle bogata dekoracja, której autorką była p. Ewa Sumara, pozwoliła przenieść się do zakopiańskiej, góralskiej chatki Marusarzów a chór szkolny, pod kierunkiem p. Anety Mikuś, uświetnił występy młodych aktorów.

Po spektaklu regionalne piosenki i przyśpiewki zaśpiewali uczniowie z Zakopanego.

P. dyrektor Regina Kiwior oraz p. Wójt Marcin Kiwior wręczyli przybyłym do nas gościom pamiątkowe puchary i wyrazili wdzięczność za ich obecność w tak ważnym dla naszej szkoły dniu.

Na zakończenie p. dyrektor podziękowała wszystkim, którzy pomogli przy zorganizowaniu tej uroczystości, tj. p. Wójtowi, księżom, p. Danucie Kilian, p. Teresie Cup, p. Kindze Soprych, absolwentom: Magdalenie Kiwior i Kamilowi Koziołowi, pracownikom administracji i obsługi oraz sponsorom.

Wszyscy uczniowie oraz mieszkańcy mogli także obejrzeć pokaz sprzętu wojskowego zaprezentowanego na obiektach sportowych przy szkole przez 6 Brygadę Powietrznodesantową z Krakowa. Możliwość zobaczenia, dotknięcia czy założenia spadochronu stanowiła wielką atrakcję a obecni na pokazie żołnierze cierpliwie udzielali odpowiedzi na niezliczoną ilość pytań.

Tegoroczne Święto Szkoły na pewno na długo zapadnie w serach i pamięci wszystkich uczestników, gdyż była to niezwykła, wzruszająca lekcja historii i patriotyzmu. Mamy nadzieję, iż w ten sposób oddaliśmy cześć naszej patronce, tej jak pięknej, tak i odważnej bohaterce- nie tylko śnieżnych tras.

Relacja z obchodów Święta Szkoły na stronie Telewizji Tarnowskiej:kliknij tutaj

Relacja filmowa pana Rajmunda Kapustki: kliknij tutaj

Zapraszamy również do obejrzenia fotorelacji pana Zygmunta Pertkiewicza: kliknij tutaj

Zaproszenie

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej im. H. Marusarzówny i Gimnazjum w Pogórskiej Woli mają zaszczyt zaprosić na obchody Święta Szkoły, które odbędą się 11 września 2015 r.

Informacje o postanowieniach ogólnych warunków ubezpieczenia znajdziesz tutaj

Informacja o dojazdach

Godziny odjazdu szkolnego busa dnia 11.09.2015r.
I bus godz. 7.45
II bus godz. 8.15
Powrót:
I Bus godz. 12.15
II Bus godz. 12.45

Zostań radnym MŁODZIEŻOWEJ RADY GMINY

Zapraszamy chętnych uczniów naszego gimnazjum, jak również naszych absolwentów, którzy rozpoczęli naukę w szkołach ponadgimnazjalnych

Rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny

1 września społeczność naszej szkoły uroczyście zainaugurowała nowy rok szkolny. Najpierw gimnazjaliści uczestniczyli w krótkim apelu, po którym spotkali się ze swoimi wychowawcami. Następnie wszyscy uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum udali się na Mszę Św. do kościoła parafialnego, gdzie ks. proboszcz, Jerzy Borczewski, przypomniał o wartości nauki i zachęcał do pomnażania talentów.

Kolejno w sali gimnastycznej szkoły miała miejsce część artystyczna przygotowana przez uczniów klas III gimnazjum pod kierunkiem wychowawczyń: p. Grażyny Grzegorzak i p. Ewy Sumary. P. dyrektor, Regina Kiwior, przywitała wszystkich zebranych, szczególnie serdecznie zwracając się do pierwszoklasistów. Przedstawiła nowych nauczycieli i wychowawców poszczególnych klas oraz życzyła uczniom sukcesów w nowym roku szkolnym.

Wszyscy w znakomitych humorach rozpoczęli rok szkolny 2015/2016.

Nasz wychowanek, Bartosz Kapustka, w kadrze narodowej

Wychowanek klubu MKS Tarnovia, osiemnastoletni piłkarz, Bartosz Kapustka został powołany przez trenera Adama Nawałkę, do kadry narodowej, na spotkania eliminacyjne Euro 2016 z Niemcami i Gibraltarem. Czytaj więcej

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Warto przeczytać artykuł

Informacja o dowozach

1 września I BUS (Żurawieniec i Wielkie Pole II) rozpocznie kurs o godz. 7.45, a II BUS (Wielkie Pole I od "starej pętli" + Pogórz +Parking) o godz. 8.15. Kurs powrotny: I BUS godz. 11.00, II BUS o godz. 11.30.

Inauguracja roku szkolnego 2015/2016

Dyrektor Szkoły zaprasza na uroczystą inaugurację roku szkolnego 2015/2016.

Przebieg uroczystości:
- 8.15- spotkanie uczniów gimnazjum,
- 8.45- zbiórka uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum przed budynkiem szkoły,
- 9.00- Msza Św. w kościele parafialnym,
- 10.00- spotkanie uczniów szkoły podstawowej w sali gimnastycznej i uroczysta akademia.

Rozpoczęcie roku szkolnego dla dzieci oddziału „O” odbędzie się o godz. 12.00 w holu na I piętrze w budynku szkoły.

Archiwum 2014/15

Archiwum 2013/2014

Archiwum 2012/2013

Archiwum 2011/2012

Przed sprawdzianem

Termin: 05.04.2016

Więcej informacji

Przed egzaminem

Terminy:

Część humanistyczna: 18.04.2016

Część matematyczno-przyrodnicza: 19.04.2016

Język obcy nowożytny: 20.04.2016

Więcej informacji

Kontakt

ZSPiG w Pogórskiej Woli

Pogórska Wola 88C

33-152 Pogórska Wola

Biuletyn

GIMPRESS

Copyright by www.nazwastronyy.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone. Grafika: d4u.pl - profesjonalne szablony