W naszej szkole działa:

Szkolne Koło PCK

Liczy ono 30 członków. Są to uczniowie ZSPiG w Pogórskiej Woli.

Zadania SK PCK:

• pomoc potrzebującym uczniom,
  • promowanie idei humanitaryzmu i bezinteresownej pracy na rzecz drugiego człowieka,
  • działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa poprzez edukację dzieci i młodzieży w zakresie pierwszej pomocy i profilaktyki przedwypadkowej i zdrowotnej,
  • kształtowanie postaw brania odpowiedzialności za najbliższe otoczenie,
  • przygotowanie młodzieży do dalszej działalności w PCK.

W ubiegłych latach członkowie SK PCK uczestniczyli w następujących akcjach:

• zbiórka plastikowych nakrętek i makulatury,
  • kwesta do puszki („Przynieś drugą kanapkę”),
  • udział w szkoleniu dotyczącym pierwszej pomocy,
  • udział w ogólnopolskiej olimpiadzie promującej zdrowy styl życia – do etapu rejonowego zakwalifikowała się uczennica Wiktoria Soprych,
  • pomoc w akcjach charytatywnych szkolnemu kołu Caritas.

Opiekunem Koła jest pani mgr Małgorzata Szymańska.

Szkolne Koło LOP

Do SK LOP należą uczniowie gimnazjum, którzy aktywnie uczestniczą w akcjach na rzecz ochrony środowiska.

Od kilku lat SK LOP prowadzi zbiórkę surowców wtórnych makulatury i baterii, butelek PET. Przez kilka lat uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej akcji „Drzewko za Butelkę”. W zamian za zebrane butelki, które trafiły do firmy recyklingowej szkoła otrzymała sadzonki krzewów.

Działalność ekologiczna, w naszej szkole, to nie tylko zbiórki surowców wtórnych. W ramach poprawy walorów przyrodniczych terenu wokół szkoły, zostały zakupione i posadzone w ogródku szkolnym rośliny cebulowe (tulipany, krokusy, żonkile). Organizowane są liczne konkursy dla uczniów, m.in. „Kwiaty ozdoba Naszej Klasy” , „Eko – Asy”, bierzemy również udział w ogólnopolskim konkursie „Ekoplaneta”.

Podsumowanie akcji ekologicznych ma miejsce podczas Światowego Dnia Ochrony Środowiska organizowanego w formie Turnieju Ekologicznego. Uczniowie poprzez zabawę sprawdzają swoje wiadomości z zakresu ekologii, ochrony środowiska i ochrony przyrody.

Prowadzone działania ekologiczne mają na celu rozwijanie wrażliwości i szacunku dla przyrody, rozbudzanie świadomości ekologicznej oraz kształtowanie proekologicznego stylu życia.

Opiekunem Koła jest pani mgr Regina Krupa.