Rok szkolny 2018/19

Udział w uroczystości na Jamnej

24 września kolejny raz członkowie Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej wraz z p. dyrektor Reginą Kiwior i p. Kingą Soprych uczestniczyli w obchodach 74. rocznicy pacyfikacji Jamnej i partyzanckiej bitwy Batalionu Barbara 16. Pułku Piechoty AK.

Najpierw miał miejsce ceremoniał przed pomnikiem poległych podczas pacyfikacji, gdzie odśpiewano hymn państwowy, odczytano apel poległych, złożono wieńce i wiązanki. Następnie młodzież uczestniczyła we Mszy św. polowej w intencji poległych i zamordowanych. Ostatni punkt uroczystości to piknik patriotyczny, podczas którego można było posilić się pyszną grochówką.

Uroczystość zgromadziła wiele osób. Było to wielopokoleniowe grono tych, którzy przyszli na Jamną bez nakazu i przymusu, przyszli bo dla nich to miejsce szczególne, to zarówno historyczna pamięć jak i dzień dzisiejszy, jego wartości i autorytety.

Udział w uroczystości odsłonięcia tablicy Władysława Mroza

19 września członkowie Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej wraz z p. dyrektor Reginą Kiwior oraz paniami: A. Przyszlak- Kubicz i E. Sumarą uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Władysława Mroza w Tarnowie.

Najpierw wzięli udział we Mszy św. w Katedrze a następnie przeszli przed kamienicę przy Wałowej 4, gdzie w oficynie znajdowała się drukarnia Władysława Mroza wydająca na początku II wojny światowej Biuletyn Informacyjny zawierający wiadomości o represjach w okupowanym kraju i o prawdziwych sytuacjach na frontach.

Przed tablicą krótką historię drukarni oraz jej właściciela aresztowanego przez gestapo i straconego w KL Auschwitz przedstawiła p. Maria Żychowska. Po jej wystąpieniu córki Mroza odsłoniły tablicę, zaś obecny na uroczystości ksiądz Zbigniew Guzy dokonał jej poświęcenia.

Rok szkolny 2017/18

Udział w obchodach Dnia Sybiraka

17 września przedstawiciele Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej wraz z p. dyrektor Reginą Kiwior uczestniczyli w uroczystości Dnia Sybiraka, która przypada w rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę.

Uroczystość rozpoczęła Msza Św. w intencji poległych i pomordowanych na Wschodzie odprawiona w Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy przeszli przed Pomnik Ofiar Stalinizmu, gdzie odśpiewano hymn państwowy i miały miejsce oficjalne wystąpienia, po których odczytano apel pamięci. Następnie delegacje złożyły wiązanki i zapaliły znicze. Na zakończenie uroczystości odśpiewano hymnu Sybiraków i Rotę.

Członkowie Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej

Nauczyciele:
p. mgr Regina Kiwior
p. mgr Aneta Mikuś
p. mgr Halina Pajor
p. mgr Agnieszka Przyszlak- Kubicz
p. mgr Ewa Sumara

Uczniowie:
Dominika Armatys
Katarzyna Bałut
Karolina Baran
Barbara Barnaś
Monika Bugajska
Sylwia Chądzyńska
Natalia Chruściel
Karolina Ciężadło
Marta Esmund
Krzysztof Esmund
Adam Furtak
Mateusz Kaczmarek
Dawid Kamień
Adrian Kozak
Piotr Kurczab
Joanna Łączak
Natalia Mucha
Dominika Mytych
Sebastian Nykiel
Angelika Olszówka
Magdalena Paprocka
Filip Pietraszewski
Wojciech Smagacz
Dawid Smoter
Wiktoria Soprych
Małgorzata Stańczyk
Joanna Stawarz
Agnieszka Świerczek
Damian Tarczoń
Filip Tryba
Paulina Tryba
Marian Witek
Gabriela Zając

Absolwenci:
Barbara Esmund
Magdalena Kiwior
Magdalena Ryba

Członkowie przyjęci do Klubu w 2014 roku:


Berdychowska Daria
Bugajski Łukasz
Kapustka Krystian
Kara Filip
Kozak Krzysztof
Kupiec Filip
Mądel Karol
Partyka Filip
Armatys Konrad
Czosnyka Gabriela
Knych Patryk
Kuta Kamil
Łączak Małgorzata
Malinowska Gabriela
Sroka Martyna
Barnaś Filip
Furtak Krystyna
Gerus Julia
Jurek Gabriela
Kamień Aleksandra
Kasprzyk Adrian
Kiwior Jakub
Korus Paweł
Kwiek Tomasz
Michoń Beata
Pietraszewska Julia
Pila Patryk
Smoła Emilia
Srebro Kinga
Wójcik Dominik
Armatys Jolanta
Jezierska Klaudia
Michoń Piotr
Tarczoń Konrad
Kozioł Izabela
Partyka Agnieszka
Kozioł Aleksandra
Maziarka Anna
Słota Marta
Zdeb Diana

Członkowie przyjęci do Klubu w 2015 r.

Nauczyciele:
p. Teresa Cup
p. Kinga Soprych
p. Rajmund Kapustka
Uczniowie:
Dominik Barnaś
Liliana Giemza
Sandra Kara
Katarzyna Kozioł
Julia Kwiek
Kamil Kuta
Krystian Kuta
Klaudia Modelska
Jakub Okrzesa
Dominika Tryba
Jakub Stelmach
Natalia Szatko
Mateusz Urbaś
Konrad Waśko
Agata Wywrot
Paulina Zych
Julia Żurowska

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Bistuszowej

23 czerwca 2016 r. przedstawiciele Szkolnego Klub Historycznego im. Armii Krajowej wraz z p. dyrektor Reginą Kiwior i p. Kingą Soprych wzięli udział w uroczystości patriotyczno- religijnej przy dworze w Bistuszowej, gdzie miało miejsce odsłonięcie tablicy upamiętniającej por. Zdzisława Bossowskiego ps. Kajetan, dowódcę samodzielnego plutonu dywersyjnego oddziału Regina II 16. pułku piechoty Armii Krajowej. Dworek w Bistuszowej to miejsce urodzin por. Bossowskiego, który poległ 17. 10. 1944 r. wraz ze swoimi żołnierzami w tragicznej, zdradzieckiej i nierównej walce z przeważającymi siłami niemieckiego okupanta w Dąbrach.

Najpierw uczestnicy uroczystości wzięli udział w Mszy Św. odprawionej pod przewodnictwem ks. bp. Władysława Bobowskiego, kolejno w modlitewnym apelu pamięci oraz poświęceniu i odsłonięciu tablicy. Następnie mogli wysłuchać wzruszających wspomnień o Kajetanie, które snuł płk. Jerzy Pertkiewicz.

Była to niezwykła uroczystość w otoczeniu pięknego parku dworskiego.

Spotkanie szkół noszącym imię Armii Krajowej

8 czerwca 2016 r. przedstawiciele Szkolnego Klub Historycznego im. Armii Krajowej wraz z p. dyrektor Reginą Kiwior uczestniczyli w spotkaniu szkół noszących imię Armii Krajowej, które odbyło się w Rzepienniku Biskupim. Uczestnicy najpierw wzięli udział w uroczystej akademii poświęconej żołnierzom AK a następnie udali się na cmentarz partyzantów, gdzie została odprawiona Msza Św. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz przed pomnik upamiętniający miejsce przelewu żołnierskiej krwi. Została tam odmówiona modlitwa w intencji poległych żołnierzy AK, odczytano apel pamięci, młodzież zapaliła znicze oraz złożyła biało-czerwone wiązanki.

Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary- kierowani tą myślą wszyscy uczestnicy spotkania uczcili pamięć tych, którzy walczyli za wolną Polskę.

Spotkania z Panem Pułkownikiem

Patriotyczne spotkanie w Bistuszowej

20 listopada przedstawiciele Szkolnego Klubu Historycznego im. AK wraz z p. dyrektor Reginą Kiwior, w odpowiedzi na zaproszenie Szkoły Podstawowej im. Oddziału Regina II Armii Krajowej w Bistuszowej, wzięli udział w Zadumie Patriotycznej. Odbyła się ona w gościnnych murach tej placówki.

Na spotkaniu obecne też były inne szkoły noszące imię Armii Krajowej. Gościem honorowym był p. pułkownik Jerzy Pertkiewicz, uczestnik walk partyzanckich z 17 października 1944 roku. W czasie Zadumy uczniowie czytali fragmenty Jego książki pt. „Regina II” Pluton Partyzancki Batalionu Barbara 16 PP Armii Krajowej Ziemi Tarnowskiej. Każdy fragment przeplatany był pieśnią patriotyczną. Potem miały miejsce wspomnienia, rozmowy, pytania, na które czasami brak odpowiedzi.

Listopadowe popołudnie, świece, zamyślenie i słowa: AKCJE ZBROJNE- ZAGŁADA- PAMIĘĆ, które stanowiły motto uroczystości, tworzyły niepowtarzalny nastrój. Dla uczniów także istotna była możliwość kolejnego spotkania z p. Pertkiewiczem, Wielkim Przyjacielem naszej szkoły.

Te chwile wzruszające chwile na zawsze zastaną w pamięci tak, jak i życzliwość okazana naszej delegacji przez organizatorów.

Na Zlocie Gwieździstych w Łowczówku

9 listopada członkowie Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej wraz z p. Dyrektor, Reginą Kiwior, uczestniczyli w XVII Zlocie Niepodległościowym w Łowczówku na cmentarzu wojennym nr 171. Uroczyste obchody 101. rocznicy bitwy pod Łowczówkiem rozpoczęły się Mszą Św. polową w intencji Ojczyzny oraz poległych i zmarłych Legionistów. Po nabożeństwie odśpiewano hymn państwowy oraz miały miejsce wystąpienia zaproszonych gości. Kolejno odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową, po której nastąpił moment składania wieńców i wiązanek kwiatów.

Delegacja z naszej szkoły już kolejny rok z rzędu wzięła udział w tych ważnych i pięknych, patriotycznych uroczystościach organizowanych przez władze powiatu i regionu oraz oddała hołd wszystkim bohaterom Ojczyzny. Dzięki corocznym zlotom historia bohaterów spod Łowczówka będzie trwać wiecznie a wzruszające wspomnienia z tego miejsca pozostaną drogimi sercu i pamięci naszych uczniów.

Udział w sesji naukowej w Krakowie

23 października członkowie Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej z klasy IA i IB gimnazjum wraz z p. dyrektor Reginą Kiwior wzięli udział w sesji naukowej w Liceum Zakonu Pijarów w Krakowie. Była ona zorganizowana w związku z wojewódzkim konkursem pt. Polacy bez Ojczyzny. Losy Polaków na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej w latach 1946–2015, który jest realizowany w ramach IV edycji projektu edukacyjnego „Kresy” - polskie ziemie wschodnie w XX wieku, włączonego do Małopolskiego Programu Edukacji Patriotycznej i Obywatelskiej.

Podczas sesji młodzież wysłuchała wykładu o codzienności Polaków w sowieckiej rzeczywistości lat 1946-1953 na przykładzie Lwowa oraz o losach Kościoła rzymskokatolickiego na Kresach Wschodnich Drugiej Rzeczpospolitej po II wojnie światowej. Po wykładach Małopolski Kurator Oświaty, p. Aleksander Palczewski, przekazał informacje o projekcie i jego założeniach. Uczniowie bardzo wiele dowiedzieli się o Kresach i z jeszcze większym entuzjazmem podeszli do realizacji zadań projektowych.

Przy grobach naszych narodowych bohaterów w Warszawie

19 i 20 września, na tydzień przed 75. rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego, członkowie Szkolnego Klubu Historycznego im. AK wzięli udział w wycieczce do Warszawy pod opieką p. dyrektor R. Kiwior oraz nauczycieli, również członków tego klubu: p. A. Przyszlak - Kubicz, p. K. Soprych oraz p. E. Sumary. Wyjazd ten był szczególną lekcją historii i patriotyzmu.

Wycieczka rozpoczęła się od oddania hołdu Alkowi, Rudemu i Zośce, bohaterom słynnej akcji pod Arsenałem, znanym z lektury A. Kamińskiego pt. Kamienie na szaniec, których groby znajdują się na cmentarzu wojskowym na Powązkach. Uczniowie znali lekturę, ale dopiero widok ogromnej ilości grobów młodych ludzi, często w ich wieku, którzy oddali swoje życie za ojczyznę w czasie wojny i w czasie powojennego reżimu komunistycznego, uświadomił im, czym było ich poświęcenie i idea, jakiej wiernie służyli.

Na tym cmentarzu odwiedzili także groby innych wielkich postaci, m.in.: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zofii Nałkowskiej, Juliana Tuwima, Aleksandra Kamińskiego. Uczniowie zapalili też znicze przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej z 2010 roku.

Kolejno uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum „Pawiak”, które było świadkiem masowych zbrodni, wstrząsających okupowaną w czasie wojny Warszawą. Oprócz zrekonstruowanych cel więziennych z okresu II wojny światowej, korytarza więziennego, celi śmierci zwiedzający mieli okazję spotkać się i wysłuchać wspomnień świadka historii, więźnia Pawiaka i Oświęcimia.

Jednym z głównych punktów programu wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki oddziałującej obrazem, światłem i dźwiękiem ekspozycji muzealnej młodzież poznała i lepiej rozumiała powstańczą rzeczywistość. Niezapomnianym przeżyciem było przejście ciemnymi, wąskimi kanałami w zupełnej ciszy tak, jak to robili mieszkańcy okupowanej stolicy. Niezwykle sugestywna wizualizacja wydarzeń z okresu wojny, oglądana z wnętrza prawdziwego samolotu, unaoczniła im, jak bardzo Warszawa była zniszczona w czasie wojny.

Uczniowie zwiedzili także Muzeum ks. J. Popiełuszki. Trudno im było zrozumieć, że tyle lat po wojnie też ginęli ludzie, mordowani w tak okrutny sposób i to tylko za to, iż upominali się o wolność i godność innych.

Miłym akcentem wycieczki było zwiedzanie przepięknych o tej porze roku Łazienek, gdzie bogactwo roślin i znajdującego się tam kolorowego ptactwa prawdziwie zachwyciło.

Wielu uczniów po raz pierwszy zobaczyło Zamek Królewski, Syrenkę oraz Grób Nieznanego Żołnierza, znany z transmisji wszystkich ważniejszych, patriotycznych uroczystości. Z radością odnaleźli na ścianie tego obiektu, wśród nazw miejsc bitew, Łowczówek, gdzie co roku uczestniczą w uroczystościach niepodległościowych.

Wyjazd do stolicy, dla wielu młodych ludzi pierwszy w życiu, był okazją zobaczenia ciekawych i przepełnionych pamięcią historyczną miejsc. Wierzymy, że pozwolił on nie tylko pogłębić wiedzę, ale także nauczy szacunku dla bohaterów narodowych i ważnych wydarzeń historycznych. Chcemy uczyć poszanowania historii naszego kraju, kształtować wśród młodzieży postawy patriotyczne i chronić przed zapomnieniem ważne miejsca i ludzi, gdyż pomni słów jednego z największych Polaków- J. Piłsudskiego wiemy, że: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

Udział w obchodach Dnia Sybiraka

17 września, w dniu 76. rocznicy agresji Związku Radzieckiego na Polskę, członkowie Szkolnego Klubu Historycznego im. AK wraz z opiekunami: p. dyrektor Reginą Kiwior i p. Kingą Soprych, wzięli udział w obchodach Dnia Sybiraka w Tarnowie.

Najpierw uczestniczyli w uroczystości przed Pomnikiem Ofiar Stalinizmu, którą rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego. Sybir to mocne, wyraziste słowo dla każdego Polaka. Dzień Sybiraka pogłębia świadomość patriotyczną narodu- mówił Jan Kita, prezes tarnowskiego oddziału Związku Sybiraków. Po oficjalnych wystąpieniach odczytano Apel Pamięci a następnie zebrani złożyli wieńce i wiązanki. Ceremonię przed pomnikiem zakończyło wspólne odśpiewanie Marszu Sybiraków i Roty.

Kolejno wszyscy udali się do Kościoła Księży Filipinów, gdzie uczestniczyli w Mszy Św. w intencji poległych i pomordowanych na Wschodzie. Następnie w Auli Wyższego Seminarium Duchownego obejrzeli wzruszające widowisko poetyckie pt. Za Ural hen precz!, pokazujące drogę na nieludzką ziemię w nieludzkich warunkach.

Dla członków klubu obchody te miały szczególny wymiar, gdyż mogli oddać hołd pomordowanym oraz spotkać się ze świadkami tej przerażającej i trudnej historii naszego narodu.

Niezwykłe spotkanie z bohaterem spod Monte Cassino

27 maja swoją obecnością zaszczycił naszą społeczność szkolną człowiek niezwykły, bohater spod Monte Cassino, p. prof. Wojciech Narębski. Przybył On do naszej szkoły dzięki p. ppor. Annie Kaczmarczyk, która nawiązała z nim kontakt i przywiozła do Pogórskiej Woli.

Urodzony w 1925 r. w Wilnie i aresztowany w wieku 16 lat został uwolniony z więzienia sowieckiego po układzie Sikorski-Majski i wstąpił do Armii Polskiej gen. Andersa. Był tak wycieńczony, że gdy został ewakuowany ze Związku Sowieckiego, ważył jedynie 42 kilogramy. Tu spotkał słynnego niedźwiedzia, zwanego potem „Wojtkiem” spod Monte Cassino. Niedźwiedź ten stał się nie tylko przyjacielem żołnierzy, ale i symbolem kompanii przemianowanej na 22. Kompanię Zaopatrywania Artylerii. Jego postać z pociskiem artyleryjskim w łapach znalazła się na odznace kompanii. W bitwie pod Monte Cassino pomagał żołnierzom nosić skrzynie z pociskami.

Nigdy nie mówię, że walczyłem w bitwie pod Monte Cassino. Mówię, że byłem jej uczestnikiem. Bo walczyli ci, którzy mieli broń w ręku - podkreślał prof. Narębski. Życie żołnierzy transportujących ciężarówkami skrzynie z pociskami artyleryjskimi było jednak co dzień narażone nie mniej niż tych, którzy walczyli z karabinem w ręku. Byli bowiem ostrzeliwani przez Niemców i ze względów bezpieczeństwa nocami jechali przy zgaszonych światłach, co z kolei groziło zjazdem z drogi i upadkiem w przepaść.

Te ciekawe i pełne dramatyzmu chwile w barwnej opowieści snuł zebranym podczas spotkania nasz zacny Gość. Oprócz członków Szkolnego Klubu Historycznego AK obecni byli także: p. przewodniczący Rady Gminy Skrzyszów- Czesław Boruch, ks. proboszcz, nauczyciele, p. przewodnicząca Rady Rodziców- Dorota Bugajska zaś p. Narębskiego uroczyście w imieniu całej gminy przywitał p. Wójt Marcin Kiwior.

Uczniowie z uwagą słuchali wojennych historii i zadawali wiele pytań, zwłaszcza dotyczących niedźwiedzia „Wojtka”.

Spotkanie z p. Profesorem na zawsze zapadnie w pamięć jego uczestników. Mimo swoich 90-ciu lat nasz Gość z ogromną dokładnością wspominał to, co przeżył i mówił o tym pięknym językiem, pełnym anegdot i dygresji. W szczególny sposób ujmuje Jego ogromna skromność oraz pełna życzliwości postawa w stosunku do drugiego człowieka. Dzięki niemu mogliśmy obcować z historią, ale także z człowiekiem niezwykłym, prawdziwym intelektualistą i patriotą, który jednocześnie jest niezwykle ciepły.

Pani dyrektor, Regina Kiwior, podziękowała p. Wojciechowi Narębskiemu za przybycie do nas i w imieniu wszystkich zebranych złożyła najszczersze życzenia kolejnych wielu lat w zdrowiu i tak dobrej formie fizycznej. Wyraziła także wdzięczność p. ppor. Annie Kaczmarczyk, dzięki której to spotkanie mogło w ogóle się odbyć. Wszyscy zebrani wyrazili swą wdzięczność gromkimi, niekończącymi się brawami.

Pamiętamy o Wyklętych

2 marca przedstawiciele Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej wraz z p.dyrektor mgr Reginą Kiwior uczestniczyli w przypadających 1 marca obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Tarnowie.

Dla upamiętnienia tego dnia o godz. 12.00 uczestniczyli we Mszy św. w intencji ojczyzny i poległych oraz żyjących żołnierzy polskiego, powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiającego czynny opór sowietyzacji Polski oraz podporządkowaniu jej Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Następnie zebrani udali się przed pomnik Ofiar Stalinizmu, gdzie, po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego i apelu poległych, złożyli kwiaty, oddając hołd Żołnierzom Wyklętym-Niezłomnym.

Dwustu lat, Panie Pułkowniku!

12 lutego kolejny już raz odwiedził naszą szkołę gość szczególny, partyzant Batalionu „Barbara” 16. Pułku Piechoty Armii Krajowej, Kawaler Orderu Virtuti Militari i Wielki Przyjaciel naszej szkoły p. pułkownik Jerzy Pertkiewicz. Szacowny Gość przybył w towarzystwie swego syna, by spotkać się z członkami Klubu Historycznego im. Armii Krajowej. W niezwykle barwny i emocjonalny sposób przedstawiał historię walk o wolną Polskę oraz snuł opowieść o codziennym życiu partyzantów, pełnym trudów, wyrzeczeń a także troski o współtowarzyszy. Podkreślał, jak ważny jest patriotyzm i człowieczeństwo w każdych, nawet najtrudniejszych czasach.

Ponieważ 25 lutego p. Pułkownik obchodził będzie 95. urodziny, dlatego nasza społeczność szkolna złożyła Dostojnemu Jubilatowi najserdeczniejsze życzenia. Najpierw zabrała głos p. dyrektor, Regina Kiwior, która, oprócz życzeń, przekazała p. Pertkiewiczowi tort urodzinowy oraz bukiet kwiatów. Następnie życzenia w imieniu Wójta Gminy Skrzyszów złożyła p. Sekretarz Cecylia Andrusiewicz a ogromne serce będące wyrazem wdzięczności od rodziców uczniów naszej szkoły wręczyła p. Przewodnicząca Rady Rodziców- Dorota Bugajska. Wszyscy zebrani zaśpiewali Sto lat a uczennice gimnazjum zagrały na skrzypach i flecie specjalnie dla naszego Gościa płynąca z serca melodię, która poruszyła obecnych na spotkaniu. Wzruszenia nie krył także p. Pułkownik.

To niesamowite, że prawdziwy bohater, żarliwy patriota a przede wszystkim skromny człowiek o wielkim sercu, od którego emanuje dobro, jest naszym Przyjacielem. To spotkanie było kolejną piękną lekcją miłości do ojczyzny i drugiego człowieka.

Za wiedzę, mądrość życiową, niegasnącą radość oraz wskazywanie właściwych dróg z głębi serca dziękujemy!

Patriotyczna zaduma na cmentarzu w Dąbrach

19 października przedstawiciele Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej wraz z p. dyrektor, mgr Reginą Kiwior, uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających 70. rocznicę Akcji Burza oraz walki Oddziału Regina II Batalionu „Barbara” 16. Pułku Armii Krajowej w Dąbrach. W patriotycznej atmosferze zebrani wzięli udział w polowej Mszy św. w intencji poległych partyzantów a następnie w ceremonii przy pomniku na cmentarzu.

Przyjaciel naszej szkoły, żołnierz Batalionu „Barbara” 16. Pułku Armii Krajowej, uczestnik walk na Dąbrach, p. płk. Jerzy Pertkiewicz mówił: Ta pamięć jest żywa tutaj, w Dąbrach, gdzie pochylamy się nad partyzanckimi mogiłami i prosimy młode pokolenie, aby nie zaniedbywało tej pamięci w przyszłości. Pełne refleksji słowa tego uczestnika i świadka historii skłoniły do rozważań na temat pamięci o partyzantach i zbrojnych czynach AK.

Naszą obecnością w tym miejscu, wspólną modlitwą oraz złożeniem kwiatów przy pomniku oddaliśmy cześć poległym i zapewniliśmy o naszej pamięci o bohaterach oraz ich czynach.

Udział w uroczystości odsłonięcia Tablicy Pamiątkowej Poległych Żołnierzy AK

12 października 2014 r. przedstawiciele Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej wraz z p. dyrektor, mgr Reginą Kiwior oraz p. mgr Kingą Soprych wzięli udział w uroczystości poświęcenia i odsłonięcia Tablicy Pamiątkowej Poległych Synów Ziemi Ryglickiej - Żołnierzy Kompanii Regina 16. Pułku Armii Krajowej w Ryglicach. Tablicę upamiętniającą swych towarzyszy broni ufundował Przyjaciel naszej szkoły, p. płk. Jerzy Pertkiewicz.

Najpierw wszyscy uczestniczyli w uroczystej Mszy św. odprawionej za dusze poległych, po której miało miejsce poświecenie i odsłonięcie tablicy a następnie przeszli na Rynek, by tam obserwować musztrę paradną w wykonaniu uczniów XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Tarnowie.

Spotkanie z p. Marią Żychowską

8 października w naszej szkole gościła p. Maria Żychowska, harcerka, historyk, archiwistka, wieloletni kierownik oddziału Archiwum Państwowego w Tarnowie oraz autorka kilku książek poświęconych lokalnym dziejom harcerstwa. W czasie spotkania z młodzieżą gimnazjum nasz Gość przedstawił losy Polski od I Rzeczpospolitej aż do czasów współczesnych. Ogromna wiedza oraz łatwość przekazywania wiadomości sprawiła, iż uczniowie słuchali p. Żychowskiej z wielkim zainteresowaniem. Wspomniała Ona także o swej książce pt. Represje komunistyczne w Tarnowskiem 1945–1956 będącej efektem mozolnego trudu przebadania obszernej dokumentacji pozostawionej po tarnowskiej bezpiece.

Dzięki pasji i zaangażowaniu, z jakim p. Żychowska przedstawiała niełatwe często zagadnienia, wszystko stało się zrozumiałe i przejrzyste. Na pewno takie spotkania przyczyniają się do kształtowania właściwych postaw patriotycznych i skłaniają do refleksji nad własną rolą w budowaniu silnej, autonomicznej Polski XXI wieku.

Lekcja historii z płk. Jerzym Pertkiewiczem

29 września 2014 r. członkowie Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej wraz z opiekunami: p. dyrektor, Reginą Kiwior, p. Ewą Sumarą i p. Agnieszką Przyszlak-Kubicz odbyli wycieczkę na Jamną. Już po raz kolejny przewodnikiem po tym miejscu, wokół którego rozegrał się bój Batalionu Barbara 16. Pułku Armii Krajowej, był człowiek wyjątkowy, przyjaciel naszej szkoły, p. płk. Jerzy Pertkiewicz. Z wielkim zainteresowaniem młodzież słuchała wspomnień uczestnika tych wydarzeń, świadka historii. Wszyscy też przeszli drogą krzyżową wiodącą przez las, podczas której rozważali trudne losy naszej ojczyzny i modlili się w intencji poległych. Nie zabrakło także wzruszających, osobistych wspomnień p. Pertkiewicza.

Wycieczka zakończyła się wspólnym grillem. Wspaniała tego dnia pogoda pozwalała delektować się cudownymi, jesiennymi krajobrazami rozciągającymi się u stóp jamneńskiego wzgórza.

Ta niepowtarzalna lekcja historii na zawsze pozostanie w naszej pamięci a postawa patriotyczna p. Pułkownika i Jego wielkie umiłowanie naszego kraju wielu młodych ludzi z pewnością zachęci do poszerzania wiedzy o Polsce. Panie Pułkowniku, DZIĘKUJEMY!

Udział w obchodach boju na Jamnej

21 września, na jamieńskim wzgórzu, członkowie Szkolnego Klubu im. Armii Krajowej wraz z p. Jolanta Zawadzką wzięli udział w uroczystych obchodach 70. rocznicy boju Batalionu Barbara 16.Pułku Armii Krajowej. Najpierw obecni na uroczystości złożyli kwiaty przy pomniku a następnie uczestniczyli we Mszy św. w Dolinie Męczeństwa w intencji poległych i zamordowanych mieszkańców Jamnej. Po wspólnej modlitwie miało miejsce tzw. spotkanie pokoleń, podczas którego można było posilić się żołnierską grochówką i wziąć udział w festynie zorganizowanym przez Ojców Dominikanów.

Licznie zgromadzona, mimo padającego deszczu, młodzież daje świadectwo tego, iż pamięć o partyzanckim boju pod Jamną jest wiecznie żywa.

Udział w obchodach Dnia Sybiraka

17 września, w 75. rocznicę agresji ZSRR na Polskę, członkowie Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej wraz z p. dyrektor, mgr Reginą Kiwior, uczestniczyli w tarnowskich obchodach Dnia Sybiraka.

Uroczystość rozpoczęła się w auli PWSZ, gdzie miało miejsce spotkanie pokoleń, podczas którego obchodzono jubileusz 25-lecia Związku Sybiraków - Oddział Tarnów. Następnie w Kościele Księży Filipinów miała miejsce Msza św. w intencji poległych i pomordowanych na Wschodzie. Kolejno wszyscy zebrani przemaszerowali w pochodzie ulicami miasta przed Pomnik Ofiar Stalinizmu, gdzie odbyła się główna ceremonia Dnia Sybiraka, tj. apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wiązanek przy pomniku oraz wspólne odśpiewanie Roty i Hymnu Sybiraków.

Nowi członkowie klubu

12 września, w Dniu Święta Szkoły przypadającym w rocznicę śmierci Heleny Marusarzówny, w miejscu, gdzie została rozstrzelana wraz z inni kobietami, przy pomniku, miała miejsce podniosła uroczystość włączenia nowych członków w szeregi naszego klubu. P. pułkownik Jerzy Pertkiewicz- partyzant Batalionu „Barbara” 16. Pułku Piechoty Armii Krajowej, Kawaler Orderu Virtuti Militari, człowiek wyjątkowy i wielki przyjaciel naszej szkoły wręczył legitymacje Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej czterdziestu uczniom. Dla nich był to niezwykle wzruszający moment, gdyż zostali w sposóbniezwykły przyjęci w szeregi klubu przez jednego z dwóch żyjących bohaterów i partyzantów Batalionu „Barbara”. Każdy usłyszał od p. Pertkiewicza kilka słów-wskazówek, jak we współczesnym świecie kierować się ideą: Bóg, Honor, Ojczyzna.

W tej wyjątkowej chwili młodzieży towarzyszyli też zaproszeni goście, m.in.:Wójt Gminy Skrzyszów, p. mgr inż. Marcin Kiwior, przewodniczący Rady Gminy, p. mgr Bartłomiej Mącior, radni naszej miejscowości, p. Izydor Kozioł i p. Jan Światek, dyrektorzy placówek oświatowych gminy Skrzyszów, delegacje zaprzyjaźnionych szkół noszących imię Marusarzówny z Zębu, Zakopanego i Woli Rzędzińskiej oraz przedstawiciele Rady Rodziców.

Mamy nadzieję, iż nowi członkowie z wielką odpowiedzialnością będą wypełniać idee patriotyzmu.

Uczniowie na 94 urodzinach pułkownika Jerzego Pertkiewicza

To nie jest tak, że historia ma swój bieg i odchodzi w niepamięć. Narodowa pamięć jest dobrem najwyższym. Wplata się w historię cieniami poległych i wyrasta z jeszcze żyjących uczestników walki, spotykanych wśród nas na co dzień. Takie spotkanie miało miejsce właśnie ostatnio z okazji obchodzonych 25 lutego br. dziewięćdziesiątych czwartych urodziny najstarszego żyjącego partyzanta Batalionu „Barbara” 16. Pułku Piechoty Armii Krajowej, Kawalera Orderu Virtuti Militari- płk. Jerzego Pertkiewicza. Delegacja młodzieży ze Szkolnego Koła Historycznego im. Armii Krajowej w Pogórskiej Woli wraz z opiekunami: dyrektorem szkoły mgr Reginą Kiwior i mgr Agnieszką Przyszlak-Kubicz, złożyła szacownemu Jubilatowi urodzinowe życzenia.

Podczas spotkania, które przekształciło się w przepiękna lekcję historii, młodzież dowiedziała się o pokoleniowych tradycjach patriotycznych rodziny Pertkiewiczów. Pradziadek pana pułkownika był powstańcem styczniowym a ojciec, Zygmunt, legionista J.Piłsudskiego, brał udział w I wojnie światowej. Mieszkanie płk. Pertkiewicza pełne jest patriotycznych pamiątek. Są tam portrety przodków w mundurach wojskowych, pamiątki z czasu wojny, odznaczenia wojskowe. Wszędzie unosi się duch umiłowania Ojczyzny. Młodzież z wielkim zainteresowaniem obejrzała kolekcję medali i odznaczeń pułkownika, między innymi: Order Wojenny Virtuti Militari, Order Krzyża Grunwaldu, Medal za udział w wojnie obronnej 1939 r., Medal za Warszawę, Krzyż Harcerski, Krzyż Kampanii Wrześniowej, Medal „Akcja Burza”, Medal Wojskowy „Polska Swojemu Obrońcy” Krzyż Virtuti Militari, Krzyż Walecznych, Medal za Bitwę pod Jamną i wiele innych. Duże wrażenie zrobiła legitymacja Medalu Wojska, przyznanego po raz czwarty panu Pertkiewiczowi, podpisana 3 maja 1949 r. przez Tadeusza „Bora” Komorowskiego, dowódcę AK w latach 1943- 1944 a także generała dywizji.

Młodzież z wielką uwagą wysłuchała wspomnień pana pułkownika, podziwiając jego pamięć, piękną polszczyznę oraz żołnierskie zaangażowanie. To, co dla uczniów jest historią, dla żołnierzy AK było życiem. Na ołtarzu wolności złożyli swoją młodość a potem zamiast należnej chwały, zepchnięto ich na krańce istnienia, karmiono obelgami i fałszem. Mimo wszystko takim ludziom, jak szacowny Jubilat, udało się donieść do naszych czasów ideę i sztandar.

Niedawno, podczas uroczystej ceremonii przekazania partyzanckiego sztandaru Batalionu „Barbara” 16. Pułku Piechoty Armii Krajowej (30.09.2013 r.) przez pana pułkownika Jerzego Pertkiewicza na Rynku w Tarnowie ze wzruszeniem wysłuchaliśmy słów, brzmiących jak swoisty testament: „Proszę Was, Młodzi Przyjaciele, żebyście pamiętali, że Ci, którzy Wam sztandary przekazują, wszystko, co najświętsze Ojczyźnie ukochanej oddali”. Jak bardzo prawdziwymi są te słowa, ze wzruszeniem mogliśmy się przekonać, odwiedzając pana Pertkiewicza.

Czy uda się nam pozbierać rozsypane iskierki miłości do ojczystej ziemi, jej dziejów, ofiarnych bohaterów i scalić w płomieniach narodowej jedności zasłuchanej w echa historii, by wolni od nienawiści wejść z ważnym przesłaniem: BÓG, HONOR, OJCZYZNA w nowy, lepszy świat?

Udział w obchodach państwowego święta Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

28 lutego, w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, członkowie oraz uczniowie pragnący przystąpić do Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej wzięli udział w powiatowych uroczystościach, które rozpoczęły się od wykładów w auli PWSZ w Tarnowie. Pierwszy prelegent, p. dr Michał Wenklar z IPN w Krakowie mówił na temat tarnowskich „Wyklętych”, zaś p. dr Maria Żychowska przedstawiła zagadnienie represji komunistycznych w naszym regionie. Po wykładach młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku zaprezentowała niezwykle wzruszający montaż dotyczący losów bohaterów takich, jak generał August Emil Fieldorf ps. „Nil”, rotmistrz Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna ps.„Inka”.

Dalsza część uroczystości miała miejsce przy Pomniku Ofiar Stalinizmu, gdzie najpierw odśpiewano hymn państwowy, następnie miały miejsce wystąpienia okolicznościowe oraz modlitwa w intencji Żołnierzy Wyklętych prowadzona przez ks. prałata dr Piotra Gajdę. Po wspólnej modlitwie odbył się apel pamięci, po którym obecni na uroczystości składali kwiaty oraz zapalali znicze przed pomnikiem.

Udział w obchodach tego ważnego dla każdego Polaka święta był wielkim przeżyciem dla młodzieży, która w sposób szczególny zapamięta słowa, że: „tętno Polski bije w przestrzelonych sercach…”.

XV Niepodległościowy Zlot w Łowczówku

10 listopada, w przeddzień Święta Niepodległości, w 99 rocznicę walk Legionów Polskich pod Łowczówkiem, delegacja uczniów naszej szkoły wraz z p. dyrektor, mgr Reginą Kiwior, wzięła udział w Powiatowych Obchodach Święta Niepodległości a zarazem XV Ogólnopolskim Zlocie Niepodległościowym w Łowczówku.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12.00 polową Mszą św. na Cmentarzu Legionistów w Łowczówku, której, jak co roku, przewodniczył kapelan Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej ks. dr Piotr Gajda. W poruszającej, patriotycznej homilii przypomniał postać bohaterskiego dowódcy I Brygady Legionów w bitwie pod Łowczówkiem z grudniu 1914 roku, podpułkownika a późniejszego generała- Kazimierza Sosnkowskiego.

Po nabożeństwie został odśpiewany hymn państwowy a następnie wójt Gminy Pleśna, Stanisław Burnat, odtworzył szlak bojowy I Brygady Legionów Polskich. Następnie o miłości do ojczyzny i obowiązku pamiętania o bohaterach narodowych mówili obecni tam parlamentarzyści i samorządowcy.

Następnie miał miejsce apel pamięci z salwą honorową Kompanii Honorowej 5. Batalionu Dowodzenia 2. Korpusu Zmechanizowanego im. gen. broni Władysława Andersa z Krakowa. Wypuszczono kilkadziesiąt gołębi, będących symbolem pokoju na świecie. Licznie zgromadzone delegacje złożyły wieńce przed kaplicą cmentarną. Na uroczystości obecne były grupy rekonstrukcyjne, przedstawiciele wojska, straży pożarnej, straży granicznej, organizacji pozarządowych, kombatantów, władz kościelnych i duchowieństwa, organizacji społeczno-politycznych a także dyrektorzy i nauczyciele wraz z dziećmi i młodzieżą ze szkół z całego regionu tarnowskiego; łącznie ponad 40 pocztów sztandarowych.

Po oficjalnych uroczystościach odbył się piknik historyczny połączony ze wspólnym śpiewaniem przy ognisku pieśni patriotycznych. Nikomu nie zabrakło też ciepłej herbaty i tradycyjnej grochówki.

Udział w inauguracji projektu pt. Kresy- polskie ziemie wschodnie w XX wieku

24 października klasa I A gimnazjum wraz z opiekunkami, p. Reginą Krupą i p. Kingą Tomasiewicz, udała się do Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Uczniowie wzięli udział w konferencji inaugurującej II edycję projektu Kresy- polskie ziemie wschodnie w XX wieku.

Najpierw wykład pt. Walka o przynależność Kresów Wschodnich do II Rzeczypospolitej w latach 1918-1922 wygłosił prof. dr. hab. Tomasz Gąsowski, podkreślając znaczenie wkładu marszałka Józefa Piłsudskiego nie tylko dla odzyskania niepodległości, ale i dla jej utrzymania. Profesor przedstawił w sposób niezwykle jasny i przystępny zawiłe meandry polityczno - militarnej historii początków polskiego międzywojnia. Kolejnym punktem programu były pokazy filmów dokumentalnych.

W drugiej części konferencji miały miejsce dwa wystąpienia pt. Obrona Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej przed niemiecką i sowiecką agresją we wrześniu i październiku 1939 r. oraz syntetyczny opis Akcja Burza na Kresach. Prelegenci przybliżyli także młodzieży warsztat naukowy badacza przeszłości.

Udział w tym spotkaniu poszerzył wiedzę uczniów oraz z pewnością pozwoli im przygotować opracowania poświęcone walce o polskość Kresów w ramach II edycji projektu.

Patriotycznie w Dąbrach

13 października w Dąbrach odbyły się uroczystości upamiętniające 69. rocznicę Akcji „Burza” oraz walki Oddziału Regina II Batalionu Barbara 16. Pułku Armii Krajowej. W tych obchodach uczestniczyli przedstawiciele Szkolnego Klubu Armii Krajowej pod opieką p. dyrektor, mgr Reginy Kiwior i p. mgr Kingi Soprych. W patriotycznej atmosferze i głębokim skupieniu uczestnicy obchodów wzięli udział w polowej Mszy św. w intencji poległych partyzantów oraz ceremonii przy pomniku. W tym spotkaniu pamięci wspólnie uczestniczyli kombatanci, rodziny partyzantów, żołnierze, samorządowcy oraz nauczyciele i uczniowie z różnych miejscowości.

Podniosła atmosfera oraz obecność świadków i uczestników tych wydarzeń na pewno na długo zapadnie w sercach i pamięci młodych ludzi, którzy swoją obecnością na uroczystości dali świadectwo przywiązania do takich wartości, jak Bóg, Honor i Ojczyzna.

Udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod pomnik AK w Krakowie

27 września, w 74. rocznicę powstania Służby Zwycięstwu Polsce, na Bulwarze Czerwieńskim w Krakowie odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę pomnika Armii Krajowej. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele środowisk kombatanckich, władz miasta, samorządu, wojska i szkół z Małopolski. Inicjatorem i fundatorem budowy pomnika jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski objął inicjatywę honorowym patronatem.

Przedstawiciele Szkolnego Klubu AK naszej szkoły pod opieką p. Agnieszki Przyszlak- Kubicz i p. Ewy Sumary wzięli udział w tej podniosłej uroczystości. Młodzież uczestniczyła w przemarszu pocztów sztandarowych ulicami miasta a następnie w uroczystym poświęceniu kamienia węgielnego, którego dokonał metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz. W miejscu przyszłego pomnika złożono także ziemie z miejsc, w których żołnierze AK przelewali swoją krew.

Obecność na tej uroczystości była ogromnym przeżyciem i swoistym hołdem złożonym tym ludziom, którzy, jak pięknie powiedział prof. Jacek Majchrowski, „przekazali następnym pokoleniom miłość do ojczyzny”.

Partyzanckim szlakiem

13 września członkowie Szkolnego Klubu Armii Krajowej wraz z opiekunami: p. dyrektor Reginą Kiwior, p. Anetą Mikuś, p. Agnieszką Przyszlak-Kubicz i p. Ewą Sumarą uczestniczyli w obfitującej w wiele wrażeń wycieczce. Była ona wyjątkowa, gdyż przewodnikiem oraz towarzyszem grupy zgodził się zostać pułkownik Jerzy Pertkiewicz ps. Drzazga, uczestnik operacji partyzanckich w ramach akcji „Burza”, służący w kompanii strzeleckiej „Regina” w batalionie „Barbara”.

Najpierw wszyscy udali się na Dąbry, gdzie znajduje się pomnik poświęcony heroicznej i tragicznej walce oddziału partyzanckiego „Regina II” stoczonej 17 października 1944 roku z niemieckim okupantem oraz leśny cmentarz 18 żołnierzy tego oddziału poległych śmiercią bohaterską. Pan pułkownik opowiadał o tych zdarzeniach z wielką dokładnością, wspominając swoich kolegów i towarzyszy broni.

Następnie uczestnicy wycieczki pojechali na Jamną, by tu wysłuchać historii walk toczonych w pobliżu oraz wspomnień o mieszkańcach wsi, którzy zostali zgładzeni za pomoc udzielaną partyzantom. Droga krzyżowa przez las szlakiem kapliczek ufundowanych przez członków AK, modlitwa, rozważania i zaduma dostarczyły wielu wzruszeń. Wspólnie odśpiewana Rota zakończyła drogę na szczyt góry, gdzie znajduje się krzyż- wotum wdzięczności złożone Bogu za pomyślny przebieg walk przez żołnierzy AK.

Wyjazd ten oraz świadectwo życia i patriotyzmu tak niezwykłego człowieka, jakim jest p. płk. Pertkiewicz na zawsze zostanie w sercach i pamięci członków Szkolnego Klubu AK.

Święto Patronki

12 września nasza społeczność przeżywała ważną uroczystość - Święto Szkoły przypadające w rocznicę śmierci patronki, Heleny Marusarzówny. Obchody tego szczególnego dnia zainaugurowała Msza św. odprawiona w kościele parafialnym przez księdza katechetę mgr. Romana Górowskiego, a następnie delegacja członków Szkolnego Klubu AK udała się pod pomnik pomordowanych podczas II wojny światowej, by tam pomodlić się w ich intencji, oddać im hołd oraz złożyć wiązanki i zapalić znicze. W tym miejscu obecni byli także zaproszeni goście, tj. wójt gminy Skrzyszów mgr inż. Marcin Kiwior, radni z Pogórskiej Woli: p. Izydor Kozioł, p. Jan Świątek i p. Marcin Tryba, dyrektorzy placówek oświatowych z terenu gminy, przedstawiciele Rady Rodziców oraz nauczyciele i uczniowie zaprzyjaźnionych szkół noszących imię Heleny Marusarzówny z Woli Rzędzińskiej i Zakopanego. W ciszy i skupieniu zebrani oddali cześć tym, którzy w lasku obok pomnika zostali zgładzeni.

Kolejno wszyscy spotkali się w hali sportowej, gdzie p. dyrektor, mgr Regina Kiwior, przywitała zaproszonych gości i przypomniała pokrótce sylwetkę patronki. Następnie oddała głos młodzieży, która zaprezentowała program artystyczny, przygotowany przez członków klubu AK pod kierunkiem p. mgr Agnieszki Przyszlak-Kubicz, pokazujący Helenę jako najpiękniejszy kwiat Podhala. Scenografia, wykonana przez p. mgr Monikę Pyrdę i mgr Ewę Sumarę, przeniosła zebranych do stolicy Tatr a piosenki wykonane przez chór szkolny prowadzony przez p. mgr Anetę Mikuś wprawiły słuchaczy w niepowtarzalny nastrój. „Odszedł najpiękniejszy kwiat Podhala, a jego woń nadal trwa”- to słowa, które z pewnością na długą zapadną w serca obecnych na uroczystości.

Po części artystycznej wszyscy udali się przed budynek szkoły, by tam kibicować uczniom szkół podstawowych noszących imię Marusarzówny, którzy wzięli udział w V. Biegu Memoriałowym.

Rok szkolony 2012/2013

Inauguracja Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej

18 kwietnia zainicjował swą działalność kolejny w naszej gminie Szkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej upowszechniający wiedzę opartą o najnowsze badania historyczne, dotyczące losów Polaków w latach 1939-1989, tradycji i dziedzictwa ideowego Armii Krajowej. Nasza szkoła nosi imię Heleny Marusarzówny, bohaterki II wojny światowej, wspaniałej mistrzyni sportu, kuriera tatrzańskiego, pięknej góralki, zamordowanej 12.09.1941 r. w lesie w Pogórskiej Woli. Od początku wojny patronka była członkiem ZWZ i zginęła, zanim przekształcił się on w Armię Krajową (14.02.1942). Gdyby udało jej się dożyć do tego czasu, nie ma wątpliwości, że byłaby członkiem AK. Gdyby…

Żyją jeszcze osoby pamiętające ją i jej brata, Stanisława Marusarza, również znakomitego mistrza sportu narciarskiego i kuriera z okresu II wojny światowej z Zakopanego. Teraz w miejscu śmierci Heleny i innych ofiar hitlerowskiego reżimu znajduje się pomnik. Miejscem tym opiekujemy się od lat. Odwiedzają je również uczniowie innych szkół noszących imię Heleny Marusarzówny, np. z Zakopanego, Zębu, Woli Rzędzińskiej, wspólnie biorąc udział w biegu memoriałowym poświęconym pamięci patronki.

Uczniowie wraz z nauczycielami od wielu miesięcy przygotowywali się do zainicjowania działalności klubu AK poprzez realizację projektów historycznych, spotkania z kombatantami i uczestnictwo w wielu uroczystościach patriotycznych w gminie i powiecie. Zwiedzili także w ostatnich miesiącach Muzeum AK w Krakowie, Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, brali udział w ogólnopolskim Zlocie Niepodległościowym w Łowczówku. Młodzież nawiązała także kontakt z p. Ann Cywińską, córką współinicjatora zakładania klubów AK, Czesława Cywińskiego, pułkownikiem Jerzym Pertkiewiczem i władzami powiatowego zarządu ŚZŻAK na czele z jego prezesem, pułkownikiem Zdzisławem Baszakiem, a także ze szkołami, w których takie kluby już działają.

Uroczysta inauguracja działalności klubu rozpoczęła się od spotkania przy pomniku pomordowanych w Pogórskiej Woli, gdzie złożono wiązanki, zapalono znicze oraz minutą ciszy uczczono pamięć poległych.

Następnie goście udali się do szkoły. Swoją obecnością zaszczycili nas: Dyrektor Delegatury KO w Tarnowie, p. Urszula Blicharz, pułkownik Zdzisław Baszak, pułkownik Jerzy Pertkiewicz, wiceprezes Zarządu ŚZŻAK p. Ryszard Żądło, Wójt Gminy Skrzyszów p. Marcin Kiwior, przedstawiciele samorządu lokalnego, dyrektorzy szkół noszących imię Armii Krajowej, p. Ewa Witecka z XVI Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie i p. Stanisława Siemek z ZSPiG w Szynwałdzie, dyrektorzy szkół i przedszkoli gminy Skrzyszów oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Niezwykle ważnym gościem była także p. Magdalena Marusarz- Gądek, przyjaciel naszej szkoły, która wraz z córką, Magdaleną, pokonała wiele kilometrów, by w tym ważnym dla naszej szkoły dniu być wraz ze społecznością szkolną.

Na początku miało miejsce uroczyste przekazanie statutu dla naszego klubu oraz wręczenie 5 nauczycielom, 31 uczniom oraz 3 absolwentkom legitymacji i dyplomów członów Szkolnego Koła Historycznego im. Armii Krajowej. Następnie młodzież zaprezentowała program artystyczny przygotowany przez p. Agnieszkę Przyszlak- Kubicz, uświetniony śpiewem chóru prowadzonego pod kierunkiem p. Anety Mikuś oraz prezentację multimedialną przygotowaną przez p. Ewę Sumarę.

Obecni na uroczystości mogli także obejrzeć wystawę poświęconą Armii Krajowej wypożyczoną przez pułkownika Baszaka i zaadaptowaną przez p. Marię Kwaśniak na potrzeby naszej szkoły.

Mamy nadzieję, iż wytrwale będziemy realizować idee przekazane nam przez żołnierzy Armii Krajowej i z godnością weźmiemy od nich pałeczkę sztafety./Niech nas wiedzie ten sam Orzeł Biały/do tej samej od wieków już mety/dla Jej (ojczyzny) dobra, dla Jej wiecznej chwały….

Nasze przygotowania do zainicjowania działalność Klubu AK

Wycieczka do Warszawy

15 grudnia, w dniu wolnym od zajęć, uczniowie gimnazjum wraz z opiekunami: p. Agnieszką Przyszlak- Kubicz, p. Moniką Pyrdą i p. Ewą Sumarą w ramach realizacji projektu historycznego udali się do Warszawy, aby tam odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki oddziałującej obrazem, światłem i dźwiękiem ekspozycji muzealnej młodzież poznała powstańczą rzeczywistość. Wraz z przewodnikiem uczniowie przemierzyli wytyczoną trasę przedstawiającą chronologię wydarzeń i prowadzącą przez poszczególne sale tematyczne. Niezapomnianym przeżyciem było przejście ciemnymi kanałami, w zupełnej ciszy, tak, jak robili to mieszkańcy okupowanej stolicy. Obejrzenie filmu w technologii 3 D unaoczniło wszystkim, jak wyglądała Warszawa przed wojną i jak w czasie jej trwania została zniszczona.

Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum Pawiak, gdzie poznali historię tego więzienia, zobaczyli zrekonstruowany niemal w całości korytarz więzienny byłego oddziału VII i cele śmierci. Niezwykle wzruszające okazało się wysłuchanie grypsów opowiadających o dramatycznych przeżyciach więźniów.

Kolejno uczniowie odwiedzili wojskowe Powązki, by tam pomodlić się, zapalić znicze i oddać hołd powstańcom warszawskim oraz bohaterom poznanej lektury pt. Kamienie na szaniec. W zimowej scenerii, wieczorem, przy blasku zniczy i świec młodzi ludzie snuli refleksje na temat życia, działalności i śmierci Alka, Rudego i Zośki.

Ostatnim punktem wycieczki było odwiedzenie grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz modlitwa w intencji rychłej kanonizacji.

Wyjazd do stolicy Polski, dla wielu młodych ludzi pierwszy w życiu, zobaczenie ciekawych miejsc i poznanie historii naszego narodu w nietypowy sposób to niezapomniane przeżycie i piękna lekcja patriotyzmu.

Wyjazd do Muzeum Armii Krajowej

21. listopada uczniowie klas I i II gimnazjum wraz z wychowawczyniami: mgr Agnieszką Korus, mgr Haliną Pajor i mgr Agnieszką Przyszlak- Kubicz uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Najważniejszym punktem wyjazdu była wizyta w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”. Tu młodzież zobaczyła całościowy obraz polskiego podziemia czasów wojny wraz z jego genezę.Zasadnicza część wystawy dotycząca Polskiego Państwa Podziemnego oraz Armii Krajowej składa się z następujących działów: Polskie Państwo Podziemne, Służba Zwycięstwu Polski - Związek Walki Zbrojnej - Armia Krajowa, Szkolenie wojskowe, Łączność, Kobiety - Żołnierze, Biuro Informacji i Propagandy, Kwatermistrzostwo, Cichociemni, Wywiad, Dywersja i sabotaż, Partyzantka, Duszpasterstwo, Akcja „Burza” i Powstanie Warszawskie, Epilog - Zdradzona armia. Zwiedzający obejrzeli nie tylko setki zdjęć i pamiątek, ale też zajrzeli do kadłuba brytyjskiego Halifaxa, który dokonywał zrzutów dla żołnierzy AK, podziwiali replikę rakiety V-2 a także znaleźli się w ubeckim karcerze.

Po wizycie w tym nowoczesnym muzeum uczestnicy wycieczki udali się na rynek, gdzie odwiedzili charakterystyczne dla polskiej kultury i sztuki budowle, tj. Kościół Mariacki oraz Sukiennice. Uczniowie obejrzeli przepiękne, barwnie zdobione wnętrze kościoła wraz z unikatowymi witrażami a przejście pasażem Sukiennic pozwoliło im zasmakować magii tego królewskiego miasta.

Wycieczka dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń i emocji.

Takich spotkań się nie zapomina- nigdy!


„Już tyle lat minęło,
Powinno przestać boleć.
Odeszło, odpłynęło…
- Nie mogę się wyzwolić!”

Słowa tego i innych wzruszających wierszy na zawsze zapadną w pamięć i serca tych, którzy 10 kwietnia uczestniczyli w spotkaniu z człowiekiem nietuzinkowym, panią Stanisławę Wiatr- Partykę, Sybiraczkę i poetkę.

Nasz gość opowiedział historię swego życia, poczynając od cudownego dzieciństwa „w najpiękniejszym mieście na ziemi”, Nieświeżu, poprzez dramatyczne momenty wybuchu II wojny światowej, aresztowanie ojca- funkcjonariusza Policji Państwowej i jego śmierć w Twerze, a na wywózce na Sybir skończywszy. Szczególnie poruszające najtkliwsze nuty serca były wspomnienia sześciu długich i „głodnych” lat spędzonych w chłodzie kazachstańskiego stepu. Z kresową żarliwością p. Wiatr- Partyka mówiła o umiłowaniu Ojczyzny, a opowieści przeplatała fragmentami swych wierszy. Zwróciliśmy uwagę również na to, w jaki sposób wypowiadała się o Sowietach. Mimo tragedii, jaka ją spotkała, podkreślała, że nie czuje do nikogo nienawiści.

Wszyscy uczestnicy w wielkim skupieniu i ciszy wsłuchiwali się w ciepły, spokojny głos naszego gościa, snującego opowieści o Golgocie Wschodu, uczącego patriotyzmu bez uczenia nienawiści oraz likwidującego „białe plamy”. Uczniowie, zwykle hałasujący i przeszkadzający, wtedy byli jacyś inni, jakby odmienieni, zaczarowani pięknem mowy polskiej oraz wielobarwnością prezentowanych obrazów. Wielu z nich ukradkiem ocierało płynące po policzkach łzy wzruszenia. Takich spotkań się nie zapomina- nigdy!

Copyright by www.nazwastronyy.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone. Grafika: d4u.pl - profesjonalne szablony
Strona główna Strona główna Mapa strony Kontakt