Rok szkolny 2017/18

Odwiedził nas ratownik medyczny

24 maja szkołę odwiedził ratownik medyczny p. Mateusz Kilian. Jest on absolwentem naszej szkoły, ukończył medycynę ratunkową i pracuje jako strażak zawodowy w szeregach Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie. Pan Mateusz przeprowadził zajęcia dla uczniów szkoły podstawowej dotyczące udzielania pomocy przedmedycznej, przypomniał zasady postępowania z poszkodowanym, procedurę powiadamiania służb ratunkowych oraz pokazał, jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację. Dzieci mogły pod czujnym okiem fachowca poćwiczyć układanie rannego w pozycji bezpiecznej czy na manekinie przeprowadzić sztuczne oddychanie. Poza tym zobaczyły podstawowe wyposażenie torby ratowniczej i poznały zastosowanie różnych elementów sprzętu ratunkowego. Nie brakowało także pytań młodych ludzi, na które pan Ratownik chętnie i wyczerpująco odpowiadał.

Kolejno spotkał się z uczniami klas gimnazjalnych w ramach doradztwa zawodowego i przedstawił młodzieży drogę, jaką trzeba pokonać, by zostać ratownikiem i strażakiem. Mówił o wymaganiach zdrowotnych i predyspozycjach indywidualnych niezbędnych przy wykonywaniu tych zawodów. Młodzież także zadawała wiele pytań, gdyż była żywo zainteresowana prezentowanymi zawodami. Również starszym uczniom nasz Gość przypomniał zasady udzielania pomocy przedmedycznej.

Bardzo dziękujemy p. Mateuszowi Kilianowi za interesującą i niezwykle potrzebą lekcję pierwszej pomocy!

Zawód policjanta już dobrze znany

6 grudnia odbyło się kolejne spotkanie z zakresu doradztwa zawodowego z uczniami klasy 7 szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Tym razem odwiedziły nas panie policjantki z Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie: p. Alina Kwaśniak i p. Katarzyna Zossel. Policjantki opowiedziały uczniom o tym, jak powinien postępować młody człowiek, który chce w przyszłości pracować w policji. Omówiły, jak wygląda test sprawnościowy oraz pokazały film instruktażowy. Zwróciły również uwagę na to, jakie wykształcenie jest najbardziej pożądane wśród przyszłych stróżów prawa. Duże wrażenie na młodzieży zrobił pokaz umiejętności psa policyjnego, którego przewodnikiem jest jedna z pań.

Na zakończenie spotkania uczniowie mieli możliwość zadawania pytań związanych z wykonywanym zawodem przez naszych Gości a panie policjantki udzielały bardzo wyczerpujących informacji. Serdecznie dziękujemy za tę wizytę paniom policjantkom oraz p. podkom. Robertowi Kozakowi, który pomógł w zorganizowaniu tego spotkania.

Wybieramy zawód, czyli spotkanie z pielęgniarką

29 listopada uczniowie klasy 7 szkoły podstawowej oraz klas gimnazjalnym spotkali się z p. pielęgniarką anestezjologiczną mgr Katarzyną Plebanek w ramach doradztwa zawodowego. Pani pielęgniarka opowiedziała młodzieży o tym, jak wygląda ścieżka edukacyjna osób, które chcą pracować w tym zawodzie, mówiła o predyspozycjach, jakie powinien posiadać kandydat oraz o blaskach i cieniach tego potrzebnego, ale niełatwego zawodu. Pani Katarzyna przygotowała dla młodzieży prezentację multimedialną uatrakcyjniającą jej wystąpienie. Podkreśliła, iż pielęgniarstwo to służba drugiemu człowiekowi wymagająca wiedzy, empatii oraz poświęcenia.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali naszego Gościa i mogli zadawać pytania, na które p. Katarzyna udzieliła wyczerpujących odpowiedzi.

Z archiwum:

Spotkanie z p. ppor. Anną Kaczmarczyk

27 maja odbyło się kolejne spotkanie z serii Spotkań z pasjonatami w ramach preorientacji zawodowej dla uczniów gimnazjum. Tym razem swoją obecnością zaszczyciła nas p. ppor. Anna Kaczmarczyk, która od wielu lat służy w oddziałach Wojska Polskiego.

Pani Podporucznik opowiadała o codziennej pracy żołnierza zawodowego, konieczności ciągłego bycia w doskonałej sprawności fizycznej oraz drodze, jaką trzeba pokonać, by służyć w armii. Uczniowie z uwagą słuchali a pod koniec spotkania mogli zadawać pytania, na które uzyskali wyczerpujące odpowiedzi.

Spotkanie trzecioklasistów z Pasjonatami

8 maja odbyło się spotkanie uczniów klas trzecich gimnazjów z przedstawicielami zawodów, które wśród młodzieży cieszą się dużą popularnością. Naszą szkołę odwiedzili: p. Janusz Kozioł- przedsiębiorca, prowadzący Zakład Usługowy Mechaniki Pojazdowej w Pogórskiej Woli oraz p. Piotr Kupiec- stomatolog. Obaj Panowie w niezwykle ciekawy sposób przedstawili tajniki swoich profesji, mówili o ciekawostkach i predyspozycjach niezbędnych do wykonywania zawodów oraz drodze, jaką trzeba przebyć, by zdobyć pożądane umiejętności. P. Kozioł omówił też sposób zakładania działalności gospodarczej oraz blaski i cienie bycia „szefem”. Uczniowie mieli także możliwość zadawania pytań naszym Gościom.

P. dyrektor podziękowała Panom- absolwentom naszej szkoły- za obecność oraz poświecenie cennego czasu młodym ludziom. Podkreśliła także znaczenie takich lekcji preorientacji zawodowej pozwalających na bezpośredni kontakt z ludźmi, którzy z pasją wykonują swoją pracę.

Zdjęcia z tego spotkania można obejrzeć w galerii